مصرف گوشت ماهی و روغن ماهی در جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی موثر است

ماهی دارای پروتئین مرغوب با قابلیت هضم آسان و ضریب هضمی ‪ ۹۶درصد است و به علت وجود امگا ‪ ۳موجود در گوشت ماهی مصرف آن باعث كاهش میزان چربی و كلسترول خون می‌شود.

تحقیقات نشان داده است كه همزمان با كاهش یك درصدی كلسترول خون، میران احتمال بروز بیماری‌های قلبی دودرصد كاهش می‌یابد.

گوشت ماهی حاوی ‪ ۷۵درصد آب، ‪ ۱۹درصد پروتئین، ‪ ۵درصد چربی و یك درصد مواد معدنی است و میزان چربی در انواع ماهیان از یك درصد تا ‪ ۱۰درصد متغیر است كه در كبد ماهی ذخیره می‌شود.

براساس نتایج مطالعات انجام شده، مصرف ماهی در پیشگیری ازابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، سردردهای میگرنی، اختلالات كلیوی، سرطان‌های پستان و پروستات، آرتریت روماتیسمی، بیماری‌های پوستی، اختلال حافظه و بیماری‌های تنفسی از قبیل آسم بسیار موثر است.

در افراد میانسالی كه روزانه ‪ ۳۰الی ‪ ۵۰گرم ماهی مصرف می‌كنند خطر ابتلا به نارحتی‌های قلبی به میزان ‪ ۵۰درصد و در افرادی كه هفته‌ای حداقل دو وعده ماهی در جیره غذایی خود دارند ‪ ۵۰الی ‪ ۷۰درصد كاهش می‌یابد.

روغن ماهی در كاهش تری گلیسیرید و كلسترول مضر خون ((LDLموثر بوده و به دلیل وفور انواع ویتامین‌هایی نظیر پیریدوكسین، نیاسین، ‪ B۱۲می‌تواند عوارض ناشی از كمبود ویتامین‌های مذكور را برطرف كند.

عناصر كمیاب از قبیل ید، فلوئور و سلنیوم كه مقدار كم آنها تاثیر حیاتی در فعل و انفعالات زیستی دارند به مقدار كافی در ماهی یافت می‌شود كه از بروز سرطان جلوگیری می‌كنند.

ازآنجا كه ماهی و روغن ماهی از نظر اسیدهای چرب امگا ‪ ۳غنی است نقش مهمی در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها نظیر بیماری‌های قلبی-عروقی نشان داده است

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387 و ساعت 12:36 |

مالش شدید چشم‌ها، امکان ایجاد قوز قرنیه چشم را افزایش می‌دهد

قوز قرنیه یک بیماری چشمی است که با نازک شدن و بیرون زدن قرنیه همراه است.

دکتر سیامک شکرالهی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و متخصص چشم پزشکی با بیان این مطلب افزود: قوز قرنیه با تغییر سریع شماره چشم همراه است و افرادی كه از عینک استفاده می‌كنند باید در نهایت از لنز سخت استفاده كنند.

وی در رابطه با علل قوز قرنیه گفت: این بیماری در پی چندین عامل از جمله سابقه فامیلی، حساسیت های چشمی، خارش شدید و مالش محکم چشم ایجاد می شود.

دكتر شكرالهی درباره درمان این عارضه نیز گفت: اگر درمان در مراحل اولیه جواب نداده و فرد بهبود نیابد استفاده از لنزهای سخت و در مواردی استفاده از انواع روش‌های جراحی یعنی پیوند قرنیه صورت می گیرد.

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387 و ساعت 12:35 |

لیزر بی عارضه نیست

سوالات زیادی در خصوص استفاده از لیزر پرسیده‌اید که سعی می‌کنم به همه آنها در قالب یک یادداشت پاسخ دهم. لیزر انواع گوناگونی دارد که در هر رشته‌ای لیزرهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد...

به عنوان مثال لیزرهایی که در صنایع دیگر یا در رشته‌های گوناگون پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند اختصاصی هستند. با اینکه تمام لیزرها مکانیسم مشابهی دارند اما هر کدام برای مصرف خاصی تخصصی شده‌اند. برای مثال لیزری که با آن موهای زاید را از بین می‌بریم با لیزر برای خال‌های عروقی، خال‌های رنگی و غیره متفاوت است اما در واقع لیزرها دستگاه‌های نوری مخصوصی هستند که از چهار قسمت اصلی تشکیل شدند. یکی محیط مولد نور لیزر که ممکن است جامد، مایع یا گاز باشد و برحسب اینکه چه ماده‌ای در این محیط به کار می‌رود طول موج خاصی از دستگاه خارج می‌شود. همه لیزرها یک سیستم داخلی خنک‌کننده دارند، یک بازوی خارج‌کننده نور لیزر و یک منبع تحریک کننده محیط لیزر (که اغلب جریان برق است). طول موج نور خارج شده از لیزر به وسیله بافت‌های خاصی مانند عروق، آب میان سلولی یا رنگدانه‌ها جذب می‌شود و اثر درمانی که می‌خواهیم، برای مثال رفع جای زخم قدیمی، موی زاید یا نابودی یک خال عروقی چون همانژیوم (که در قدیم به غلط ماه‌گرفتگی می‌گفتند) حاصل می‌شود. جذب نور لیزر تنها به وسیله بافت هدف انجام می‌شود، یعنی نور به وسیله بافت‌های دیگر به حداقل جذب شده یا اصلا جذب نمی‌شود و صدمه‌ای به آنها نمی‌رساند. این مزیت اصلی لیزر است البته نکته مهم انجام کار به وسیله فرد آگاه و آموزش دیده لیزر است. تنها مراقبت خاص هنگام استفاده از لیزر هم حفاظت از چشم‌هاست که با عینک خاص انجام می‌شود. لیزر هم مانند هر دستگاه درمانی یا تشخیصی می‌تواند عوارض داشته باشد که با مراقبت و انتخاب درست نوع لیزر مناسب با پوست فرد می‌توان از عوارض جدی اجتناب کرد.

 
+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387 و ساعت 12:34 |

خمیدگی کافیست! پشت‌تان را صاف نگهدارید

بدن ما برای نشستن در تمام روز ساخته نشده است. شیوه صحیح قرار گرفتن بدن یا به عبارتی صاف ایستادن، مساله مهمی است که روز به روز بیشتر به دست فراموشی سپرده می شود.

روزهایی که سرکار و در مدرسه می گذارنیم پر از عادات و تکالیفی است که به شکلی کاملا دور از فاکتورهای انسانی، ارگونومی انجام می گیرند. چند مثال آشنای این موارد: کار با کامپیوتر، کیف‌های رو دوشی یا کوله پشتی بسیار سنگین و قرار دادن گوشی تلفن بین گردن و شانه است، پشت ما، بهای تمام این رفتارهای نادرست را می پردازد.

گذشته از پشت درد، وضعیت نادرست بدن می‌تواند مشکلات دیگری از جمله تحلیل مفاصل و آرتروز فرسایشی را نیز ایجاد کند.

همچنین قرار گرفتن نادرست، ماهیچه ها و مفاصل را به شدت تحت فشار قرار داده و زمینه را برای پشت درد و آرتروز فراهم می کند، به این ترتیب که مثلا قرار گرفتن در فضای کاری که نادرست چیده شده باشد، موجب می شود که شخص بالاتنه خود را به جلو خم کرده، فشاری مضاعف بر ستون مهره ها وارد کند و همین موجب تاب برداشتن تدریجی ستون مهره ها شود. سپس عضلات خود را با این حالت قرارگیری جدید وفق می دهند.

به تدریج ماهیچه‌های سینه کوتاه شده، عضلات شکمی ضعیف می‌شوند و از طرف دیگر عضلات پشت بلند و بیش از حد کشیده می شوند.

این طرز قرارگیری بدن می‌تواند غضروف میان مهره‌ها را فشرده و از بین ببرد. در طول زمان، این حالت می تواند به آرتروز فرسایشی منجر شود.

به طور خلاصله بدن ما برای نشستن در تمام روز ساخته نشده است.

برای مبارزه با این خمیدگی رایج، صاف نگهداشتن پشت، بهترین و ساده ترین راه به نظر می‌رسد.

صاف ایستادن کافی نیست. شما باید عضلات خود را در مقابل خمیدگی ورزیده کنید و آنها را در جهت عکس آن کشش دهید.

برای دستیابی به بدنی متعادل و "رعنا" یک برنامه ورزشی برای کشش و تقویت عضلات به وجود آورده است.

طرز قرار گرفتن صحیح این نیست که ستون مهره ها را در اثر صافی بیش از حد پشت از بین ببریم. اصل مطلب قوی کردن عضلات است و همین، مشکل را حل می کند.

آیا در پایان یک روز کاری، گردن و شانه هایتان خسته تر از بقیه بدنتان هستند؟ آیا عضلات شانه شما به طور مشخصی بیش از باقی بدنتان ورزیده است؟ آیا عضلات شانه و کتف شما محکم هستند؟ آیا ماساژ گردن و شانه آسایش بسیاری برایتان به همراه دارد؟

عضلات شکم خود را در قسمت ناف کمی منقبض کنید، این انقباض را به سمت پشت بکشید و به عبارتی "شکم خود را تو دهید". این کار ماهیچه های شکمی را محکم کرده و قفسه سینه را تقویت می کند.

عضلات سینه را کشش دهید. رو به دیوار بایستید، یک دست خود را به سمت خارج بدن و چسبیده به دیوار-با زاویه 90 درجه نسبت به بدن- قرار دهید و در حالی که دستتان بر روی دیوار قرار دارد، بالاتنه را به سمت بیرون و در جهت مخالف دست، بچرخانید تا کشش را در سینه خود حس کنید. مدتی به این حالت بمانید، سپس جهت کشش را تغییر دهید.

عضلات پشت ران را کشش دهید. نشستن این ماهیچه ها را کوتاه کرده و قسمت پایین پشت و عضلات شکم را تحت فشار قرار میدهد.

عضلات پشت را تقویت کنید. بازوهای خود را در مقابل تان نگهدارید و دست تان را به آرامی مشت کنید.بازوها را به طور همزمان از آرنج خم کرده و سرشانه را لمس کنید.

گاهی نکات کوچک از اهمیت بسیاری برخوردارند. اما عده بسیاری از این نکات ریز ارگونومی بی خبرند كه برخی از آنها عبارتند از:

- همواره مراقب فرم قرارگیری بدنتان باشید. هرچه بیشتر با فرم صحیح بدن آشنا باشید، قرار گرفتن در آن برایتان ساده تر خواهد بود.

- هرگز کیفی که روی یک شانه قرار می‌گیرد را پر و سنگین نکنید. در صورت امکان یک کوله پشتی دو بند تهیه کنید، هر دو بند آن را بر شانه بیاندازید و آنرا سنگین نکنید.

- از پوشیدن مداوم کفش پاشنه بلند خودداری کنید.

- بر روی تشک سفت بخوابید و هنگام خواب به پهلو یا پشت قرار بگیرید.

- یک صندلی ارگونومیک تهیه کنید.

- گوشی تلفن را بین شانه و گردن نگه ندارید.

- صفحه مانیتور کامپیوتر باید در زاویه 15 درجه قرار بگیرد.

- هر یک یا دو ساعت از پشت میز بلند شده و در اتاق حرکت کنید.

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و نهم آبان 1387 و ساعت 12:34 |

کودکان چاق همانند افراد بالای ۴۵ سال درخطر بیماریهای قلبی عروقی قرار دارند

چاقی کودکان منجر به پیر شدن شریانهای آنها می شود  .

انجمن قلب آمریکا اعلام کرد کودکان چاق شریانهای افراد بالای ۴۵ سال را دارند که این امر خطر بیماریهای قلبی عروقی را به شدت افزایش می دهد .

گیتا راگوویر از بیمارستان کودکان شهر کانزاس سیتی که این مطالعه را انجام داده ، این یافته ها را هشدار دهنده بیان کرد و افزود: با افزایش سن ، شریانهای بدن هم پیر شده و قابلیتهای خود را از دست می دهند، اما در کودکان حتی ۱۰ ساله که از چاقی رنج می برند شریانهای افراد ۴۵ ساله یافت شده است.

بسیاری از والدین در اثر ناآگاهی کودکان خود را از سنین پایین وادار به پرخوری می کنند و تصور می کنند که کودکان لاغر سالم نیستند. آنها فکر می کنند که چربی زیاد در سنین کودکی پس از سن بلوغ آب خواهد شد.

در آمریکا یک سوم کودکان اضافه وزن دارند و یک پنجم آنها از بیماری چاقی رنج می برند

تحقیقات نشان داده است کودکان چاق اغلب در سنین بالاتر چاق خواهند ماند و بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی دارند.

رابرت اکل رئیس سابق انجمن قلب آمریکا گفت :” چاقی در کودکان و نوجوانان مسئله ای خوشایند نیست .” حتی اخیرا استفاده از داروهای کاهش دهنده کلسترول در کودکان در آمریکا مجاز شده تا با اثرات مضر چاقی و افزایش کلسترول در سنین کودکی مقابله شود.

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 و ساعت 12:41 |

رژیم لاغری با لبنیات

تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف مقدار زیادی لبنیات در رژیم غذایی روزانه نه تنها موجب لاغری می‌شود، بلكه پایدار ماندن آن را تضمین می‌كند

به گفته متخصصان، لبنیات به افرادی كه رژیم غذایی دارند كمك می‌كند چربی بیشتری سوزانده و با وجود مصرف كالری بیشتر دچار اضافه وزن نشوند.

بر اساس این تحقیق در صورتی كه لبنیات همراه با 3 وعده غذایی مصرف شوند از اضافه وزن جلوگیری كرده و مانع تجمع چربی در بدن می‌شوند.

البته باید گفت كه مصرف زیاد لبنیات پرچرب كمكی به كاهش وزن نمی‌كند و باید در این رژیم از لبنیات كم چرب استفاده كرد

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 و ساعت 12:40 |

قاعدگی زودرس نقشی در چاقی دختران ندارد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد شروع زود هنگام قاعدگی در دختران قبل از سن ‪ ۱۲سالگی هیچ نقشی در چاقی و یا لاغری آنها در آینده ندارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی medlineplus. com سن شروع بلوغ در بسیاری از دختران چاق پیش از ‪ ۱۲سالگی است. بعضی پزشكان گمان می‌كردند عكس این موضوع هم صادق است و شروع زود هنگام بلوغ زمینه ساز چاقی در دختران است.

همین باعث شد كه به اشتباه این تصور رایج شود كه با تعویق بلوغ می‌توان از چاقی در دختران پیشگیری كرد.

دانشمندان دانشكده پزشكی وابسته به دانشگاه تافتس در بوستون خاطر نشان كردند بلوغ زودرس در دختران به معنی چاقی آنها در بزرگسالی نیست.

اهمیت این مطالعه در تعریف دقیق و علمی عوامل زمینه ساز چاقی در كودكان است. دختران بیش وزن زودتر بالغ می‌شوند. رشد سینه‌ها و افزایش قد در این گروه بیشتر است. احتمال چاق ماندن این گروه در بزرگسالی هم زیاد است.

در این مطالعه ‪ ۷۰۰دختر مورد بررسی قرار گرفتند. این مطالعه كه حدود ‪ ۴۰سال به طول انجامید نشان داد بلوغ زودرس زمینه ساز چاقی دختران نیست.

نتایج این مطالعه در نشریه “‪ “journal pediatricsبه چاپ رسید.

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 و ساعت 12:39 |

نخوردن صبحانه ضریب هوشی كودكان را كاهش می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان گفت: نخوردن صبحانه ضریب هوشی و قدرت یادگیری كودكان و دانش آموزان را كاهش داده و به خستگی زودهنگام آنان منجر می‌شود.

دكتر"مهدی سالك" فوق تخصص غدد افزود: خوردن صبحانه نقش مهم واساسی درافزایش قدرت یادگیری،خلاقیت وابتكار كودكان دارد ، بنابراین والدین باید نسبت به صرف صبحانه فرزندان ، بیش از دیگر وعده غذائی دقت كنند.

وی اظهار داشت: كودكان هفت تا هشت ساعت بعد از خوردن شام، در ناشتایی بسر می‌برندو با صرف صبحانه مغز از قند كافی به عنوان غذا و منبع انرژی استفاده می‌كند.

سالك افزود: برای اینكه كودك و دانش‌آموزاشتهای كافی برای خوردن صبحانه داشته باشند ، باید شام را در ساعات ابتدایی شب صرف كنند و شبها در ساعت معینی بخوابند تا صبح زود بیدار شوند و وقت كافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.

وی بااشاره به این كه برخی از آنان علاقه مند به‌خوردن صبحانه نیستند گفت:

در این موضوع والدین می‌توانند بادادن تنقلات سنتی مانند گردو ، بادام و نیز یك عدد كیك ، صبحانه مقطعی فرزند خود را تامین و برای بردن لقمه نان و پنیر به عنوان صبحانه كامل به مدرسه ترغیب شوند.

وی افزود : اگر مدت زمان نخوردن صبحانه طولانی تر باشد، نگهداری قندخون در سطحی كه مغز قادر به فعالیت طبیعی خودباشد، دشوارتر و یادگیری ، تمركز حواس و تعادل حركتی آنها مختل می‌شود.

وی با بیان اینكه نخوردن صبحانه درصورتی كه تداوم یابد تبدیل به عادت می‌شود، گفت: این امر موجب دریافت كم مواد مغذی روزانه مورد نیاز فرد را می‌شود كه در وعده‌های دیگر جایگزین نخواهد شد.

وی آگاهی دادن كودكان و دانش آموزان از سوی والدین و مسئولان مدارس ،از تاثیرات بد نخوردن صبحانه امری ضروری دانست و گفت: غذاهایی مثل فرنی، شیربرنج، حلیم و عدسی كه اغلب مورد علاقه كودكان هستند، از ارزش غذایی بالایی برخوردارند، كه می‌تواند كودكان را به خوردن صبحانه علاقه مند كند.

این متخصص غدد نان، پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان ، كره ، مربا و نان ، كره و خرما همراه با یك لیوان شیر را صبحانه‌هایی سالم و مغذی برای رشد و تنظیم فعالیت غدد كودكان سنین مدرسه دانست.

دكتر"علی رنجبران" كارشناس علوم تغذیه دانشگاه اصفهان نیز گفت: مهمترین وعده غذائی برای كودكان و نوجوانان به دلیل داشتن پروتئین و فیبر صبحانه است.

وی افزود :میل كردن "صبحانه سالم" كاملا ضروری است به‌طوریكه حذف آن برای سلامت جسمی و روحی بسیار مضر است و در درازمدت باعث بروز بیماری‌های تغذیه، خونی و استخوانی می‌شود.

این كارشناس علوم تغذیه گفت: بررسی‌ها نشان داده‌است كه خوردن صبحانه حتی یك "لقمه ساده" نان و پنیر ، خرما، گردو و تخم مرغ، توانایی ذهنی و روانی را در افراد بخصوص كودكان كه درحال رشد هستند و نیاز به مواد مغذی دارند، افزایش می‌دهد.

وی،بابیان‌این كه اغلب كودكان در نخوردن صبحانه‌ازوالدین خود الگوبرداری می كنند،افزود: به‌دلیل این كه زندگی ماشینی فرصت خوردن صبحانه را از مردم گرفته است بهتر است آنها از شب قبل ، صبحانه خود و كودك را به شكل لقمه‌یی آماده كنند و در زمان مناسب ساعات اولیه روز میل نمایند.

وی باتاكید براین كه می‌توان هر وعده غذایی را به جزء صبحانه‌ازسبد تغذیه روزانه حذف كرد، گفت: خانواده‌ها باید عادت غلط نخوردن صبحانه را ترك كنند زیرا در درازمدت به بیماریهای سوء تغذیه، پوكی استخوان و كند ذهنی دچار می شوند

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 و ساعت 12:38 |

برای داشتن روحیه شاد و جسمی سالم صبحانه را فراموش نکنید

صبحانه باید حداقل 20 درصد از انرژی روزانه را فراهم نماید. این در حالیست كه اغلب به دلیل عدم آشنایی با اهمیت این وعده غذایی، یا ازآن صرفنظر می شود و یا مفید ومغذی تهیه نمی شود.

مصرف صبحانه باعث افزایش قدرت تمركز، توجه و تامین انرژی روزانه می شود و توانایی ذهنی و كاركرد فردی را بالا می برد.

خوردن یك وعده صبحانه كامل به دلیل تامین نیازهای غذایی باعث كنترل وزن و پایین آمدن سطح كلسترول خون می شود، ناراحتی های گوارشی را از بین می برد و جذب ویتامین ها را افزایش می دهد.

نخوردن صبحانه باعث می شود درطول روز بخصوص نزدیك ظهر و ناهار، فرد دچار گرسنگی شدید شده و حجم بیشتری ازغذا را دریك وعده غذایی مصرف نماید و از آن جایی كه غذاهای وعده ناهار اغلب پرچربی و پركالری است، بنابر این عواقب بعدی را به دنبال خواهد داشت.

اغلب دیده شده كسانی كه صبحانه نمی خورند، نیم چاشت روزانه خود را با غذاهای پركالری وكم اهمیت همچون بیسكویت، پفك، شكلات و چیپس وغیره پر می كنند كه این امر علاوه بر خطرات ذكرشده باعث چاقی وسرطان نیزمی شود.

تهیه یك صبحانه خوب و مناسب نیاز به آگاهی و برنامه ریزی دارد. شما به عنوان یك عضو خانواده می توانید در این زمینه مطالعه و لیستی از مواد مغذی را تهیه و در اختیار اعضای خانواده قراردهید.

چیدن میز صبحانه یا سفره می تواند به تحریك ذائقه كمك كند. ازمواد غذایی متنوع ورنگی ومیوه های فصل كمك بگیرید.

- برای آمادگی لازم جهت صرف یك صبحانه كامل، لازم است شام را زود مصرف كنید تا درهنگام صبح احساس گرسنگی كامل داشته باشید.

- زودتر ازخواب بیدار شوید وبه نرمش های معمول بپردازید. كمی آب میوه مصرف كنید و زمان لازم برای صرف صبحانه را درنظر بگیرید.

- صبحانه را با آرامش و فارغ از دغدغه هایی چون دیركرد وقت و زمان سرویس اداری ویا ساعت اداری میل كنید.

- در هنگام صبحانه به برنامه رادیویی مورد علاقه خود گوش دهید، با اعضای خانواده صحبت كنید و از بیان و یادآوری آنچه نشاط را از شما دور می كند خودداری نمایید.

- از خوردن غذاهای كافئین دار مانند چای، قهوه و كاكائو درهنگام شب خودداری كنید.

- ازخوردن غذاهای سنگین وپرچرب درهنگام شام خودداری كنید زیرا این كار اشتهای شما را كور می كند.

- از تماشای تلویزیون یا فكركردن به كار و مسوولیت های روزانه خودداری كرده و صرفا به آنچه میل می كنید توجه نمایید. به یاد داشته باشید دغدغه واسترس مانع جذب مواد مفید ومغذی می شود و میزان جذب چربی بدن را بالا می برد.

- هنگام صبحانه قبل وبعد ازآن مطلقا سیگار نكشید.

- مواد مغذی و پركالری وانرژی زا درگروه صبحانه جای می گیرد. شما بسته به ذائقه و وضعیت مزاجی خود می توانید ازاین مجموعه وسیع، تعدادی را انتخاب ودررژیم غذایی خود بگنجانید.

- شیر یكی از این مواد لازم است زیرا شیر حاوی مواد معدنی، كلسیم فسفر و ویتامین هاست و برای رشد استخوان و استحكام آن مفید است. اگرشیر به مزاج شما سازگارنیست و موجب به هم ریختگی دستگاه گوارش یا كورشدن اشتهای شما می شود، می توانید آن را در وعده های دیگر یا میان وعده ها مصرف كنید. دیگر محصولات لبنی همچون خامه پنیر و حتی ماست هم می تواند جایگزین شیر شود.

- اگر به غذاهای سنتی علاقه دارید، می توانید فرآورده های شیری مانند فرنی، شیربرنج را به رژیم غذایی خود بیافزایید.

- ازتركیبات شكلات صبحانه یا ارده و شیر یا غذاهای ساده سنتی تخم مرغ، لوبیا چیتی، عدسی، حلیم و. غیره استفاده كنید.

- درمورد نان حساس باشید یكی از نان های كامل سنتی نان سنگك است زیرا تمامی مراحل عمل آوری و خمیر و پخت آن مطابق روش استاندارد است و استفاده ازآن بر سایرنان ها ترجیح دارد. نان های فانتزی یا ماشینی نیز مناسب وخوب است. امروزه تنوع این نان ها بسیار زیاد است وشما می توانید ازنان هایی با آرد غلات متفاوت همچون ذرت، جو دوسر، جو و... استفاده كنید

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 و ساعت 12:38 |

 کشف پروتئین پیشگیری از پیری

پژوهشگران ژاپنی وابسته به دانشگاه "توهوكو"، موفق به كشف پروتئینی شدند كه می تواند نقش مفیدی درپیشگیری از پیر شدن سلول ها داشته باشد.
آنها در آزمایش های خود به این دستاورد رسیدند كه اگر پروتئینی كه از سوی ژن "P 53" بازدارنده سرطان ساخته می شود، با پروتیین دیگری به نام "Bach 1" تركیب گردد، از پیر شدن سلول جلوگیری می شود.
پژوهشگران ژاپنی می گویند: هنوز تا رسیدن به استفاده عملی از این دستاورد زمان زیادی باقی است، اما این امیدواری وجود دارد كه در آینده با بهره گیری از این دستاورد بتوان دارویی برای پیشگیری از سرطان و پیری تولید كرد.
به گفته پژوهشگران "P 53" دارای دو عملكرد است كه یكی از آنها كمك به پیر كردن سلول و دیگری پیشگیری از رشد سلول سرطان است.
پژوهشگران در آزمایشی كه بر روی موش انجام دادند، متوجه شدند كه در سلول طبیعی سالم، پروتیین "Bach 1" در فعالیت ژن "P 53" اختلال ایجاد می كند.
پژوهشگران افزودند: آنها به این دستاورد نیز رسیدند كه در موشی كه كار پروتیین "Bach 1" دچار اختلال شده، پیری سلول های رو به پیشرفت رفته است

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و هشتم آبان 1387 و ساعت 12:36 |
((سعیده قدس)) در جمع 50 زن برتر جهان
 
دورد بر این بانوی ایرانی
 روزنامه‌ی «وال استریت ژورنال» فهرستی را منتشر کرد که
  در آن ۵۰ زن برتر سال ۲۰۰۸ از دید این روزنامه، معرفی شده بودند. نکته‌ی قابل توجه، مشاهده‌ نام «سعیده قدس»  پایه‌گذار موسسه‌ی خیریه‌ی «محک» در جایگاه ۴۵ است. 
«برای انتخاب پنجاه زن برتر سال ما به دنبال کسانی هستیم
  که در صنعت یا تجارت نقشی کلیدی ایفا کرده‌اند.» این گفته‌ی «لارنس روت» سردبیر ژورنال زنان روزنامه‌ی «وال استریت ژورنال» است؛ روزنامه‌ای بنام و پرتیراژ که در فهرست ۵۰ زن برتر سال ۲۰۰۸ در مکان ۴۵ نام سعیده قدس را جای داده است؛ بانوی ۵۷ ساله‌ی ایرانی و بنیانگذار موسسه‌ی «محک» که تشکلی غیردولتی ویژه حمایت از  کودکان سرطانی در ایران است.


به گزارش شبکه دویچه وله، در معرفی کوتاه «وال استریت
 ژورنال»، از سعیده قدس به عنوان الگویی برای زنان جوان ایرانی نام برده شده است که مایل‌اند در جامعه نقشی فعال داشته باشند. این زن ایرانی در سال ۱۳۷۰ پس از بهبودی فرزندش که مبتلا به سرطان بود، تصمیم گرفت تا مرکزی را برای حمایت از کودکان سرطانی در ایران ایجاد کند.

نفر نخست این لیست «شیلا بر» (Sheila Bair) رییس یکی از موسسات مالی بزرگ آمریکاست.

موفقیتی ارزشمند

تنها سه ساعت پیش از منتشر شدن روزنامه و با یک تماس تلفنی از نیویورک‌، خانم قدس از این انتخاب آگاه شده است،هرچند جزییات همچنان برای خود او هم روشن نیست. او  می‌گوید: «فقط می‌دانم که چون مصاحبه‌های مختلف در رابطه با محک داشتم، یکی از این مصاحبه‌ها هم با وال استریت ژورنال بود. ولی آن مصاحبه هیچ وقت چاپ نشد.  نمی‌دانم که شناسایی از آن طریق بوده است یا نه.»

در تمام طول این سالها سعی «محک» و دست‌اندرکارانش به عنوان یک نهاد غیردولتی، جلب توجه مردم برای حمایت گسترده‌تر از این نهاد بوده است؛ اصلی که سنگ بنای «محک» بوده و در حال حاضر هم در حدود ۵۰۰۰ کودک سرطانی را تحت پوشش خود قرار داده است.

 

با کمک به این موسسه از کودکان سرطانی حمایت کنیم


سعیده قدس که هم اکنون برای دیدار فرزندانش در آمریکا به
سر می‌برد، می‌گوید که از همان اوایل راه‌اندازی «محک» هیچ توقعی از سازمانهای دولتی نداشته است و برای همین م با به دست آوردن چنین عنوانی انتظار وقوع اتفاق خاصی را ندارد. خانم قدس می‌گوید: «هیچ وقت فکرنکردم که اگر این افتخار آمده کسی باید کاری بکند یا من باید کاری بکنم. این یک اتفاقی است که حاصل همه‌ی آن کاری است که تو یک عمر کردی. کار اجرایی بسیار فرساینده و کشنده‌ای که دردش را حس نمی‌کردم، چون خودم با بیماری بچه‌ام بیمار بودم. من فکر می‌کنم که وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، فقط خستگی خودم در می‌رود، انرژی می‌گیرم و به یک نحوی فکر می‌کنی که خب این کار اینقدر که تو فکر می‌کردی مهم بوده است و ارزشش را داشته است که تو زندگی‌ات را روی آن گذاشته‌ای.» 

  تاسیس انجمن خیریه در لس‌آنجلس البته این اولین موفقیت بین‌المللی بنیانگذار «محک» نبوده است. سال گذشته هم بانک توسعه‌ی اسلامی در عربستان، سعیده قدس را جزو یکی از زنان موثر در توسعه در خاورمیانه شناخت. با این همه او معتقد است که مزیت این موفقیت‌ها بیشتر از شخص او، برای «محک» است. 

 سعیده قدس در این مورد می‌گوید: «به من چیزی نمی‌دهد، ولی کار خیلی از هموطنان من را که می‌خواهند اینجا  (آمریکا) یا از جای دیگر دنیا کمک کنند، برای تحقیق این که آیا این سازمان واقعا مفید است، آیا وجودش واقعا توانسته است تغییری در سرنوشت مخاطبانش که بچه‌های سرطانی و خانواده‌هایشان هستند، ایجاد کند یا نه، این (انتخاب وال استریت ژورنال) کار را برایشان تخفیف می‌دهد و کم می‌کند.»
سعیده قدس در حال حاضر در فکر ایجاد موسسه‌ای خیریه
 در شهر لس‌آنجلس است. او از تجربه‌ی سفرهای پیشین‌اش حرف می‌زند، این که بارها شاهد آن بوده است که بسیاری  از ایرانیان مقیم آمریکا تمایل داشته‌اند به نحوی در کارهای خیریه سهیم باشند، اما جای خالی انجمن‌های خیریه‌ی اینچنینی به شدت احساس می‌شده است. از همین رو هم او تصمیم می‌گیرد تا در این شهر موسسه‌ای بین‌المللی را تاسیس کند که به همه‌ی کودکان، صرف‌نظر از ملیت و  کشور، کمک برساند.

تا به اینجا وی موفق شده است که این موسسه را به ثبت برساند اما تنها مشکل پیش رو مسئله‌ی کمکهای نقدی به ایران است که به واسطه‌ی تحریم‌های آمریکا تا حدی با مشکل مواجه شده است. هرچند که سعیده قدس می‌گوید، ارسال دارو به ایران جزو موارد تحریمی آمریکا نیست و تنها به اجازه‌ی مخصوص نیاز هست که برای آن هم اقدام کرده  است.
یکی از مزیتهای بزرگ به دست آوردن چنین موفقیت‌هایی از
  نظر خانم قدس، تصویری است که از زن ایرانی ارائه می‌شود.

 

با کمک به این موسسه از کودکان سرطانی حمایت کنیم

 

سعیده قدس می‌گوید که تصویر جدید با شیرین عبادی و  جایزه نوبل صلح آغاز شد و او امیدوار است که حالا با انتخاب خود وی به عنوان یکی از زنان برتر سال ۲۰۰۸ از طرف «وال استریت ژورنال» ادامه یابد. به همین خاطر هم شاید توصیف نویسنده‌ی این روزنامه‌ی آمریکایی بجا باشد، که سعیده قدس الگویی است برای زنان جوان ایرانی که خواهان ایفای نقشی فعال در جامعه‌شان هستند.  

 

محک موسسه حمایت از بیماران سرطانی

 
به امید آنکه این بانوی ایرانی مورد حمایت سرمایه دارن برای کمک  به  بیماران سرطانی ایرانی  قرار بگیرد
از دوستان خواهش می کنم این میل را برای دوستانتان ارسال کنید
لطفا برای بازدید از سایت محک روی لینک کلیک کنید
 
http://www.mahak- charity.org
 
یک کمک اگر چه ناچیز باشد باز هم کمک محسوب می شود
 
http://mahak- charity.org/ html/index. php?module= %D8%B5%D9% 81%D8%AD% D8%A7%D8% AA%20HTML&func=display&pid=110&newlang=far
 
سلامت و شاد و موفق باشید
در پناه خداوند انصاف و عدالت

 

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:58 |

غذاهایی که ما را می خوابانند!

مسلما اگر بدانید که چه غذاهایی موجبات خواب راحت تر شما است، از آنها صرفه نظر نمی کنید. در واقع تغذیه مناسب و صحیح می تواند باعث فراهم شدن خوابی راحت تر شود.

1. منابع غذایی حاوی تریپتوفان: همه ما از خاصیت جادویی شیر گرم برای رفتن به سرزمین خواب و رویا مطلع هستیم. بد نیست بدانید که مواد لبنی حاوی مقدار قابل توجهی از تریپتوفان است که نقش موثری در افزایش خواب دارد. سایر منابع حاوی تریپتوفان عبارتند از: عسل، موز، ماکیان و جو.

2. غذاهای غنی از کربوهیدرات: به عنوان مکمل غذاهای لبنی باعث افزایش مقدار تریپتوفان خون می شود. بنابر این مقدار کمی از این غذاها – نان و پنیر، ماست و نان خشک، شیر و....- کمی قبل از خواب ، باعث داشتن خواب راحت تر می شود. اما توصیه می گردد که از خوردن غذاهای بسیار شیرین و کربوهیدارته تنها، اجتناب کنید، زیرا خواب شما را بر هم می زند.

3. غذای سبکی قبل از خواب تناول کنید: اگر دچار بی خوابی شده اید، خوردن مقدار بسیار جزئی از غذا باعث خواب بهتر می شود. اما توجه کنید که این غذاهای سبک ، آغازی برای وعده های سنگین غذا آنهم در آخر شب نشود. پر خوری و کلا غذای سنگین باعث ایجاد فشار بر دستگاه گوارش می شود و خواب و آرامش فرد را بر هم می زند.

4. خوردن غذای سرخ کرده و همبرگر را ترک کنید. دلیلی دیگر برای صرفه نظر کردن از غذاهای چرب، داشتن خواب راحت است. محققان معتقدند که هرچه قدر در طول روز غذای چرب مصرف کنید، شب هنگام کمتر موفق به خوابیدن می شوید.

5. هشدار در مورد غذاهای کافئین دار: خوردن یک فنجان قهوه در بعد از ظهر کافی است تا خواب شب را برهم زند. حتی مقدار جزئی کافئین نیز خواب را از بین می برد. بنابر این مراقب سایر غذاهای حاوی کافئین نیز باشید، مثل : شکلات، چای، کولا و....

6. داروهایی که حاوی کافئین هستند: بعضی از انواع داروهای تجویزی و غیر تجویزی نظیر داروی سرماخوردگی، داروهای مدر، قرص کاهش وزن و مسکن های درد حاوی کافئین هستند. بنابراین قبل از مصرف داروها لطفا برچسب دارو را مطالعه کنید و عوارض جانبی آن نظیر بی خوابی و یا اختلالات خواب را بررسی کنید.

7. از نوشیدن مشروب در آخر مهمانی و اواخر شب اجتناب کنید: مشروب یا الکل ممکن است باعث شود که سریع به خواب فرو روید، اما به طور متوالی در طول شب بیدار خواهید شد. در واقع الکل باعث سردرد، تعریق شبانه، کابوس و .....می شود.

8. هشدار در مورد مواد غذایی سنگین و چاشنی دار: دراز کشیدن با شکم پر ناراحت کننده است، زیرا در هنگام خواب دستگاه گوارش کندتر عمل می کند. غذاهای چاشنی دار و سنگین باعث سوزش معده می شود. بنابر این سعی کنید ، حداقل 4 ساعت قبل از خواب ، خوردن غذاهای سنگین را ترک کنید.

9. هشدار در مورد غذاهای پروتئینه: خوردن پروتئین برای سلامت و ساختار بدن لازم است. اما خوردن این مواد به عنوان غذای سبک قبل از خواب، انتخاب درستی نیست. زیرا مواد غذایی سرشار از پروتئین هضم سخت تری دارد و بعلاوه حاوی امینو اسید تیروزین است که باعث افزایش فعالیت مغز می شود. بنابراین از خوردن این غذاها قبل از خواب اجتناب کنید.اکتفا به نان و پنیر و یا نان خشک و ...انتخاب درست تری خواهد بود.

10. خوردن مایعات را بعد از ساعت 8 شب ترک کنید: مصرف آب و مایعات در طول روز لازم و ضروری است. اما بهتر است قبل از خواب، مصرف مایعات را کمتر کنید. زیرا باعث می شود که در طول شب به طور مکرر برای رفتن به توالت از خواب بیدار شوید.

11. مصرف دخانیات برای کسب آرامش ، روش درستی نیست: نیکوتین تاثیری مشابه کافئین دارد. بنابر این از کشیدن سیگار قبل از رفتن به بستر و یا بلا فاصله بعد از بیدار شدن در نیمه شب اجتناب کنید

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:32 |

فواید یك مشت بادام

خیلی اوقات پیش می‌آید كه افراد بر اثر استرس یا گرسنگی دچار ضعف شدیدی می‌شوند و در این مواقع سراغ اولین چیزی كه می‌روند، خوردنی‌های شیرین و پركالری است.

تردیدی وجود ندارد كه این خوردنی‌ها به سرعت قند خون را بالا برده و به طور موقت احساس ضعف را از میان می‌برند اما در مقابل نباید از تاثیر این خوردنی‌ها برچاقی غافل ماند.

كارشناسان توصیه می‌كنندكه در این مواقع بهترین خوردنی، یك مشت بادام است. به گفته متخصصان جویدن بادام های سفت موجب خالی شدن استرس می‌شود و از سویی دیگر ویتامین‌ B‌‌ و منیزیم موجود در آن به مغز كمك می‌كند تا آرامش را در بدن برقرار كند.

باید گفت كه 22 عدد بادام تنها 160 كالری دارد؛ اما كاملا احساس سیری به وجود می‌آورد و این در حالی است كه موجب چاقی نخواهد شد

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:30 |

افراد شاد، بیشتر مطالعه می ‌كنند و ‌میل كمتری به تماشای تلویزیون دارند

افراد غمگین بیشتر تلویزیون تماشا می‌كنند .

روانشناسان می‌گویند؛ افراد غمگین بیشتر از افراد شاد تلویزیون تماشا می‌كنند .

‌بر اساس آخرین تحقیقات؛ افراد شاد كه به لحاظ اجتماعی فعال‌تر هستند و بیشتر مطالعه می‌كنند، ‌میل كمتری به تماشای تلویزیون دارند.

محققان دانشگاه مری لند روی اطلاعات ملی آمریكا درباره حدود ۳۰ هزار فرد بالغ تجزیه و تحلیل انجام داده‌اند. محققان الگوهای فعالیت را در افراد شاد و كسانی كه كمتر شاد بودند، ارزیابی كردند.

این تحقیق با عنوان «پژوهش جامعه عمومی» از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۶ انجام گرفت.

پژوهشگران دریافتند؛ افراد شاد به لحاظ اجتماعی فعال‌ترهستند، بیشتر در برنامه‌های مذهبی شركت می‌كنند و بیشتر روزنامه می‌خوانند.

به علاوه این تحقیق نشان داد كه تماشای تلویزیون در مقایسه با سایر فعالیتهای تفریحی، نیاز به فعالیت و تحرك كمتری دارد. بینندگان تلویزیون نیازی ندارند كه به جایی بروند، لباس مناسب بپوشند، در اجتماعات شركت كنند، برنامه ریزی كنند، انرژی صرف كنند و یا هر نوع كار دیگری انجام دهند.

این پژوهش نشان داد: ۵۱ درصد از مردم غمگین مایل هستند كه زمان اضافی و ناخواسته بیشتری داشته باشند

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:29 |

توصیه های وزارت بهداشت به حجاج حج تمتع

وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی با توجه به آغاز تشرف زائرین به حج تمتع با صدور اطلاعیه ای به منظور حفظ سلامتی زائرین، توصیه هایی ارایه داد.

به نقل از وزارتخانه در این اطلاعیه از زائرین حج تمتع خواسته شده است  که به منظور حفظ سلامت خود در حین و بعد از سفر به راهنماییها و توصیه های مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت و پزشکان کاروان توجه جدی داشته باشند.

این وزارتخانه با توجه به آغاز فصل سرما و احتمال بروز بیماری آنفلوانزا و شیوع آن به دلیل تراکم جمعیت و تماس نزدیک افراد برای انجام اعمال حج، به زائرین حج تمتع توصیه کرده است که علاوه بر دریافت واکسن مننژیت که تلقیح آن الزامی است، نسبت به دریافت واکسن آنفلوانزا نیز اقدام کنند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این اطلاعیه با یادآوری این مطلب که تنها واکسن الزامی برای اعزام شوندگان به حج تمتع واکسن ممنژیت است که مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت طبق روال همیشگی معمولا 10 روز قبل از اعزام نسبت به تزریق آن اقدام می کند،‌ به زائرین به ویژه گروه های در معرض خطر توصیه کرده است که با توجه به آغاز فصل سرما و احتمال بروز بیماری آنفلوانزا، نسبت به دریافت واکسن آنفلوانزا اقدام کنند.

افراد مسن (بالای 60 سال) افراد با سابقه بیماری های مزمن قلبی و ریوی مانند آسم، برونشیت، مبتلایان به بیماری دیابت و افرادی که دچار نارسایی های کلیوی هستند، گروه های در معرض خطر تلقی می شوند که تزریق واکسن آنفلوانزا به آنان توصیه می شود

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:28 |

نارسایی مزمن كلیه

نارسایی مزمن كلیه به ناتوانی كلیه‌ها در دفع مواد زاید بدن اطلاق می‌شود و تا هنگامی كه كلیه 60 تا 75 درصد قدرت تصفیه را از دست نداده باشد یا بدون علامت و یا دارای علایم اندكی است.

درمان مبتلایان به نارسایی پیشرفته كلیه، دیالیز اعم از خونی و صفاقی و پیوند كلیه است.

این بیماران جزو بیماران خاص به شمار می‌روند و دولت همه ساله سرانه‌ای حدود 8 میلیون تومان را برای هر بیمار كلیوی در نظر می‌گیرد.

اگرچه پزشكان چندین علت را عامل بروز نارسایی كلیه می دانند اما همواره بر دو علت اصلی پرفشاری خون و دیابت تاكید ویژه دارند.

پس بیاییم با رعایت نكات ساده بهداشتی از بروز این بیماری و هزینه‌های هنگفت ناشی از آن جلوگیری كنیم:

جهت كمك به كنترل فشار خون، مصرف نمك و چربی را محدود كنیم.

اگر دیابت دارید قند خونتان را دقیقا كنترل كنید، وزنتان را در حد مطلوب نگه دارید و سیگار نكشید.

فشار خون بالای كنترل نشده شریان‌ها را ضخیم و غیر قابل انعطاف می‌كند و در نتیجه از مقدار خون‌رسانی به اعضای حیاتی بدن از جمله كلیه‌ها می‌كاهد و در نتیجه باعث آسیب كلیوی می‌شود.

دیابت می‌تواند بر قسمت‌های فراوانی از بدن به ویژه كلیه، چشم و اعصاب آسیب وارد كند.

فشار خون بالا را كنترل كنیم تا صدمات جبران ناپذیر به كلیه‌ها وارد نشود.

بیماری‌های كلیه شایع و جدی هستند و حتی كودكان را نیز گرفتار می‌كنند.

بیماری كلیه پیشرفته و مزمن یعنی آسیب دائمی و غیر قابل برگشت برای هر دو كلیه برخی از بیماری‌های كلیوی می‌تواند با تنظیم مصرف نمك، آب و پروتئین روند كندتری پیدا كنند.

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:27 |

روش های طبیعی برای درمان سرماخوردگی

قبل از پرداختن به این روشهای رهایی بخش بهتر است یک نکته را به خاطر بسپارید که سرما خوردگی را نمی توان درمان کرد. باید دوره زمانی فعالیت ویروس و واکنش بدن نسبت به آن به طور طبیعی طی شود. اما فراموش نکنید که می توان این مراحل و دوره زمانی را کوتاه کرد و به عبارتی سرعت بخشید.

1. زینک یا روی: ماده معدنی روی به صورت قرص مکیدنی غیر تجویزی، اسپری و ژل بینی موجود است. این ماده معدنی با جلوگیری از تشکیل پروتئین مورد نیاز ویروس های سرما خوردگی برای تکثیر ، وارد عمل می شود. علی رقم بحث های فراوان در مورد نقش درمانی روی در سرماخوردگی، بایدگفت که مطالعات علمی در این زمینه اندک است. بعضی از مطالعات مدعی است که فرم قرص مکیدنی روی برای درمان موثرتر عمل می کند و بعضی دیگر معتقدند که ژل بینی این ماده بهتر است.

2. ویتامین C: طرفداران این ویتامین معتقدند که این مکمل ویتامینی سرماخوردگی را از همان شروع و آغاز نابود می کند. البته بعضی از محققان معتقدند که این ویتامین نقشی در کوتاه کردن دوره سرماخوردگی ندارد. در مطالعه ای دیگر ثابت شده که مصرف ویتامین C بعد از شروع سرماخوردگی باعث کوتاه شدن دوره بیماری و یا حتی شدت آن نمی شود. اما اگر به طور روزانه مصرف شود می تواند به مقدار کمی دوره بیماری را کوتاه کند. (در بزرگسالان 8% و در بچه ها14%). اما باید گفت که اغلب مطالعات مدعی است که ویتامین c  نقش پیش گیرنده ندارد و تنها به مقدار کم در درمان سرماخوردگی موثر است.

3. سرخارگلEchinacea: مانند ویتامین c، این داروی گیاهی نیز در بین متخصصان سرماخوردگی طرفدار بسیار دارد. در واقع طرفداران این داروی گیاهی معتقدند که این گیاه سیستم ایمنی بدن را ارتقا می بخشد. بنابر این در پیشگیری از بیماری مفید است. در مطالعه ای ثابت شده که این دارو باعث کاهش شدت و پیشرفت بیماری تا 58% و کاهش دوره سرماخوردگی می شود.

4. سوپ مرغ: طرفداران این غذا معتقدند که خوردن سوپ باعث تسکین التهاب ناشی از سرماخوردگی می شود. در واقع علائم را برطرف می کند. همچنین آب از دسته رفته بدن را در هنگام سرماخوردگی و آنفولانزا جبران می کند.

روشهای پیشگیری از سرماخوردگی

متخصصان معتقدند که شستن دست ها به صورت مرتب و بعد از تماس با اشیا و سطوح بهترین روش پیشگیری در فصل شیوع سرما خوردگی است. ویروس های سرما خوردگی در همه جا وجود دارد، حتی روی کنترل تلویزیون یا کلید برق. ویروس معمولا از طریق تماس دست آلوده با چشم و بینی وارد بدن می شود. ویروس به تنهایی از طریق هوا انتقال نمی یابد . بلکه به روش های گفته شده وارد بدن می شود. تنفس در هوای مرطوب و مصرف مایعات به اندازه کافی روشی دیگر برای پیشگیری است.

اما با تمام این اوصاف همان طور که در ابتدای مطلب بیان شده سرما خوردگی غیر قابل درمان است و باید دوره خود را طی کند. این دوره معمولا 10روز است

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387 و ساعت 12:26 |

هشدار وزارت بهداشت درباره بخور اکالیپتوس

مديركل اطلاع رساني معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت با اعلام اين كه با شروع فصل سرما مواردي از مسموميت به علت استفاده از بخور اوكاليپتوس به جاي شربت‌هاي دارويي خوراكي گزارش شده است، گفت: خوردن حجم اندكي از اين بخور (در حد 5 ميلي ليتر) با خطر مرگ همراه است.

دكتر علي صفا در گفت و گو با ايسنا ‌با اشاره به شباهت ظاهري بسته بندي بخور اوكاليپتوس با شربت‌هايي در حجم 60 سي سي و اكثرا با كاربرد رفع احتقان و ضد سرفه اظهار كرد: اگرچه توضيحات و هشدارهاي لازم به ميزان كافي بر روي بسته بندي‌هاي آنان درج شده است اما شايد برخي افراد كم سواد و يا كم توجه، فقط به شباهت ظاهري بسته‌بندي‌ها اكتفا كنند.

وي، با بيان اين كه مركز ثبت عوارض جانبي و ناخواسته داروي وزارت بهداشت مواردي از مسموميت‌هاي ناشي از مصرف بخور اوكاليپتوس به جاي شربت‌هاي خوراكي گزارش كرده است، گفت: مصرف مقادير اندك آن بسيار كشنده است.

به نظر مي‌رسد با توجه به مخاطرات جدي مصرف خوراكي اين فرآورده ضرورت دارد، نهادهاي مسئول با اتخاذ تدابير مناسب و دستورالعمل‌هايي نسبت به تمايز بسته بندي‌ محصولات دارويي خوراكي از غير خوراكي - حداقل براي رفع اشتباه براي كودكان و افراد كم سواد يا كم توجه - اقدام كنند

+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 12:30 |

رنگ قرمز مردان را به خود جذب می کند

طبق تحقیقات دو دانشگاه در راچستر ثابت شده است که رنگ قرمز مردان را عاشق می کند و بر پاسخ آنها نسبت به زنان موثر واقع می گردد. 

در این تحقیق مشخص شده است که رنگ قرمز می تواند احساسات مردان را تحت تاثیر قرار دهد و این در حالی است که خود متوجه چنین تاثیری نیستند. رنگ قرمز با عشق رمانتیک و شور و هیجان ارتباط داشته است ولی این اولین بار است که این ارتباط به صورت علمی ثابت می شود. اطلاعات زیادی راجع به خاصیت فیزیکی و ماهیت آن انجام شده است ولی از نظر تاثیر روانشناسی بحث کمتری در این زمینه شده است و این جالب است که چیزهایی مثل رنگ که در همه جا وجود دارد ، می تواند بر رفتار انسان تاثیر داشته باشد، حتی بدون آگاهی انسان از این تاثیر. در این مطالعه تصاویری چند از زنان که بلوز آنها به صورت دیجیتالی قرمز یا آبی شده بود در معرض دید مردان قرار داده شده و از مردان راجع به جذابیت هر تصویر سوال شد ونهایتا مشخص شد که در مقایسه با سایر رنگها ، رنگ قرمز تاثیر به سزایی در جذابیت برای مردان به عهده دارد. اما باید خاطرنشان کرد که رنگ قرمز تاثیری بر ارزیابی مردان در مورد زکاوت ، مهربانی و ...زنان ندارد و بعلاوه چنین تاثیری در دیدگاه زنان نسبت به زنان دیگر مشاهده نشده است. این ارتباط و تاثیر در حیوانات نخستین نیز ملاحظه شده است. به عنوان مثال بوزینه ها و شامپانزه های مونث در هنگام تخمک گذاری قرمز می شدند واین بارزترین علامت جنسی برای مردان بود. چنین پاسخ موازی به رنگ قرمز در مردان انسان  و حیوان می تواند ادعای زنان در مورد رفتار حیوان گونه مردان پیرامون مسائل جنسی را تا حدودی تصدیق کند.!
لذا بر خلاف تصور عام که فکر می کنند نظر مردان راجع به زنان بسیار فرهیخته و اندیشمندانه است باید گفت که این ارزیابی تا حدودی نیز بدوی است. چنین یافته ای می تواند تولید کنندگان لباس و طراحان صنعت مد را تحت تاثیر قرار دهد.
یک نکته: در حالیکه این مطالعه ثابت کرده که رنگ قرمز احساسات عاشقانه مردان را ارتقا می بخشد ، مطالعات دیگر نشان می دهد که تاثیر رنگ ها وابسته به شرایط و زمینه نیز می باشد. برای مثال باید گفت که وجود رنگ قرمز در صحنه های هماوردی مثل مسابقات ورزشی و نوشتن امتحانات باعث بدتر شدن اجرا و ارائه می گردد.
...
+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 12:11 |

اختلال‌های افسردگی – اختلال‌های اضطرابی

افسردگی با احساس غم واندوه، بی علاقه شدن به فعالیت‌ها و کاهش انرژی مشخص می‌شود. سایر علایم عبارتند از: از دست دادن اعتماد به نفس، احساس گناه نامتناسب، افکار مرگ و خودکشی، کاهش تمرکز، اختلال‌های خواب و اشتها. ممکن است شکایات جسمانی مختلفی نیز وجود داشته باشد.

احساس غم و افسردگی در زندگی شایع است، به ویژه پس از تجربه شکست و ناملایمات. اما اختلال افسردگی وقتی تشخیص گذاشته می‌شود که سمپتوم‌ها به یک آستانه مشخصی برسند و حداقل دو هفته ادامه یابند. شدت افسردگی از خفیف تا بسیار شدید متغیر می‌باشد.

افسردگی اغلب دوره ای (Episodic) می‌باشد. اما می‌تواند راجعه(Recurrent) یا مزمن(Chronic) نیـز باشد. افسـردگی در زنان شایع‌تر از مردان است. طبــق برآورد  GBDیا (Global burden of disease) شیوع نقطه ای اپیزودهای افسردگی تک قطبی ۹/۱ درصد برای مردان و۲/۳ درصد برای زنان می‌باشد. ۸/۵ درصد مردان و۵/۹ درصدزنان دریک دوره ۱۲ ماهه یک اپیزود افسردگی را تجربه خواهند کرد. این میزان‌ شیوع در جمعیت‌های مختلف فرق می‌كند و می‌تواند در برخی جمعیت‌ها بالاتر باشد.

تحلیل‌هایGBD  همچنین نشان داد که اختلال‌های افسردگی تک قطبی بار زیادی روی جامعه تحمیل می‌كند و به طور کلی چهارمین علت بار ناشی از بیماری‌ها می‌باشد و مسوول۴/۴ درصد از کل سال‌های زندگی تعدیل شده با ناتوانی DALYs  و اولین علت سال‌های زندگی سپری شده با ناتوانیYLDs (Years of life lived with disability) با اختصاص ۹/۱۱ درصد از کل YLDs  به خود می‌باشد.

چنانچه همین روند دموگرافیک و اپیدمیولوژیک تا سال ۲۰۲۰ ادامه یابد، بار افسردگی تا ۷/۵ درصد کل بار بیماری‌ها در جهان افزایش می یابد و رتبه دوم  DALYs را پس از بیماری‌های ایسکمیک قلبی در هر دو جنس، کسب می‌كند. در مناطق توسعه یافته، افسردگی بالاترین رده را در جدول بار بیماری‌ها به خود اختصاص خواهد داد.

افراد در هر سنی ممکن است به افسردگی مبتلا شوند، اما بروز آن در سال‌های میانی زندگی بیش‌تراست؛ هرچند شناسایی افسردگی در دوره نوجوانی و جوانی افزایش یافته است.

افسردگی یک بیماری دوره ای راجعه(recurring  Episodic) است که هر اپیزود ازچند ماه تا چند سال می‌تواند ادامه یابد و در فواصل اپیزودها دوره‌های خـلق نرمال وجود داشته باشد. البته در حدود ۲۰ درصد موارد، افسردگی سیری مزمن پیدا می‌كند و بهبود (Remission) نمی یابد، به ویژه وقتی درمان مناسب دریافت نشود.

میزان عود(Recurrence rate) برای افرادی که از اولین اپیزود بهبود حاصل می‌كنند، حدود۳۵ درصد طی ۲ سال و حدود ۶۰ درصدطی ۱۲ سال است. میزان عود در افراد بالای ۴۵ سال بیش‌تر است.

یکی از پیامدهای تاسف بار افسردگی، خودکشی می‌باشد. حدود ۱۵ تا۲۰ درصد از بیماران افسرده با خودکشی به زندگی خود خاتمه می دهند. خودکشی یکی از پیامدهای شایع و قابل پیش‌گیری افسردگی است. شواهدی وجود دارد مبنی بر این‌كه آموزش پزشکان عمومی در مورد تشخیص خطرخودکشی، میزان خودکشی را کاهش می‌دهد.

باید توجه داشت که در اختلال دوقطبی نیز دوره‌هایی از افسردگی وجود دارد که طی دوره تشخیص آن از افسردگی تک قطبی کار ساده ای نمی‌باشد، اما با گرفتن شرح حال دقیق از بیمار و یافتن دوره‌هایی از مانیا یا هیپومانیا می‌توان پی به وجود اختلال دوقطبی I  یا II برد. افتراق دو نوع افسردگی مذکور بسیارمهم است چرا که درمان دارویی متفاوتی دارند.

به طور خلاصه می‌توان گفت افسردگی یک اختلال روانی شایع است که بار بالایی دارد و انتظار می رود در ۲۰ سال آینده روندی صعودی داشته باشد.

بر اساس پژوهش WHO روی شیوع اختلال‌های روان‌شناختی در سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه PHC، مشخص شد که این اختلال‌های در مراکز درمانی عمومی با میانگین ۲۴ درصد، شایع می باشند و اختلال‌های افسردگی و اضطرابی، سوماتوفرم، نورآستنی و سو مصرف الکل بیش‌ترین شیوع را دارند. ۹ درصد بیماران شرایط زیر آستانه دارند که معیارهای تشخیصی را کامل نمی‌كند اما سمپتــــوم‌های بالینـــــی بارزی دارند و عمل‌كردشان مختل می‌باشد. شایع‌ترین هم ابتــلایی‌ها (Co- occurrence ) همراهی افسردگی و اضطراب می‌باشد.

در بیماران بستری در بیمارستان نیز شیوع اختلال‌های روانی بالا است به طوری‌که در دانمارک شیوع این اختلال‌های در بیماران بستری در بخش داخلی ۷/۳۸ درصد بود که در بیماران جوان بیش‌تر بود. بیش‌ترین تشخیص‌ها، اختلال‌های سوماتوفرم، سو مصرف مواد، فوبی و افسردگی بودند. با این وجود درخواست مشاوره روان‌پزشكی بسیار کم بود و درصد بسیار ناچیزی تحت مراقبت‌های بهداشت روان قرار می گرفتند.

با وجود استفاده از مقیاس‌های متفاوت اندازه گیری ناتوانی در مطالعات مختلف، همه نشان داده اند که افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب، عمل‌كرد جسمی و شغلی مختل، روزهای بستری در بستر بیش‌تر به علت بیماری، روزهای از دست رفته بیش‌تر و استفاده بیش‌تری از سرویس‌های درمانی دارند.

ناتوانی به علت افسـردگی و اضطراب به اندازه دیگر بیماری‌های جسـمی و شایع مثل افزایش فشارخون، دیابت و آرتریت می‌باشد. همبودی افسردگی با اضطراب یا بیماری‌های جسمی، ناتوانی مبتلایان را افزایش می‌دهد. شناسایی و درمان از بار افسردگی درمان نشده، بر روی فرد، جامعه و سرویس‌های بهداشتی می کاهد.

اختلال‌های روانی بیمایهای مزمن مثل سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت و ایدز را تحت تاثیرقرار می دهند و خود نیز از آن‌ها تاثیر می پذیرند. بدون درمان مناسب این اختلال‌های، رفتارهای ناسالم، عدم رعایت مناسب رژیم درمانی و کاهش عمل‌كرد سیستم ایمنی موجب پروگنوز وخیم می‌شود.

سدهای درمان موثر بیماری‌های روانی عبارتند از: عدم شناخت شدت و جدی بودن بیماری روانی و فقدان درک در مورد سودمندی درمان‌هاى موجود.

افسردگی:

باتوجه به مطالبی كه در خصوص شیوع افسردگی،‍ بار آن، تاثیرش برسایر بیماری‌ها و عواقب عدم درمان ذكر شد، اهمیت تشخیص و درمان صحیح و به موقع روشن می‌باشد.

مهم‌ترین نكته در تشخیص بیماری برقراری رابطه درمانی خوب با بیمار، هشیار بودن در خصوص علایم و نشانه‌های بیماری و پرسش در مورد آن‌ها می‌باشد.

علایم افسردگی:

- خلق افسرده یا لذت نبردن و بی علاقگی نسبت به همه یا اغلب فعالیت‌ها، از علایم كلیدی افسردگی هستند. اما باید توجه داشت كه حدود ۵۰ درصد بیماران احساس افسردگی را انكار می‌كنند وخانواده یا همراهان به دلیل گوشه گیری و كاهش عمل‌كرد و فعالیت، آن‌ها را برای درمان می آورند یا وادار به مراجعه می‌كنند.

- اختلال‌های خواب به صورت بی خوابی یا پرخوابی: حدود ۸۰ درصد بیماران از مشــکلات خواب شــکایت دارند که به ویژه بی خوابی انتهایی (Terminal insomnia) یا زود بیدار شدن صبحگاهی می‌باشد. بیدارشدن‌های مکرر در طول شب با اشتغال ذهنی به مشکلاتشان  نیز شایع است.

- بی‌قراری (Restlessness) یا کندی روانی حرکتی (Psychomotor retardation) .

- احساس خستگی یا بی انرژی بودن که از شکایات بسیار شایع می‌باشد(حدود ۹۷ درصد بیماران)

- تغییر اشتها به صورت بی اشتهایی یا پراشتهایی.

- احساس بی ارزشی یا احساس گناه نامتناسب.

- مشکل در تمرکز.

- افکار راجعه در خصوص مرگ، افکارخودکشی .

- تحریک پذیری و بی تحملی.

- دردهای جسمانی.

نکته مهم آن‌که علایم فوق در بیمار موجب رنج قابل ملاحظه‌ای می شوند ویا عمل‌كرد شغلی، اجتماعی یا سایر حیطه‌های مهم عمل‌كرد بیمار دچار اختلال می‌شود.

برای تشخیص افسردگی عمده علایم مربوطه حداقل باید ۲ هفته وجود داشته باشند.

سایر علایم نباتی اختلال افسردگی عبارتند از: قاعدگی نامنظم وکاهش علاقه و عمل‌كرد جنسی. به طوری‌که گاه مشکلات جنسی به علت افسردگی می باشند و بالینگر با عدم تشخیص صحیح ممکن است بیمار را به اشتباه ارجاع دهد.

حدود ۹۰ درصد بیماران افسرده اضطراب نیز دارند. اضطراب (به ویژه حملات هراس)، سو مصرف مواد و الکل شکایات جسمانی (مثل یبوست و سردرد) درمان افسردگی را پیچیده می‌كنند.

انواعی از اختلال افسردگی هستند که از نظر تعداد علایم افسردگی یا طول مدت با افسردگی عمده تفاوت دارند. در اختلال افسردگی جزیی(Minor depressive disorder ) طول مدت علایم افسردگی مانند افسردگی عمده، حداقل دو هفته می‌باشد، اما تعداد علایم كم‌تر از تعداد لازم برای تشخیص اختلال افســردگی عمده می‌باشد. دراختلال  افسردگی کوتاه راجعه (Recurrent brief depressive disorder) طول مدت اختلال کوتاه تر و از دو روز تا حداکثر دو هفته می‌باشد. این دوره‌های افسردگی حداقل ماهی یک‌بار و برای ۱۲ ماه بدون ارتباط با سیکل‌های قاعدگی تکرارمی شوند.

دوره‌های افسردگی هم دراختلال افسردگی عمده و هم در اختلال دوقطبیI  وII رخ می دهند. تفاوت‌های بارز و معتبری از نظر نشانه شناسی  بین دوره‌های افسردگی اختلال افسردگی عمده و دوقطبی تاکنون مشخص نشده است. در بررسی بالینی تنها شرح حال بیمار، سابقه خانوادگی و سیر آتی اختلال می‌تواند بین این دو وضعیت افتراق بگذارد. یعنی اگر بیمار سابقه خانوادگی از بیماری دوقطبیI  داشته باشد، علایم افسردگی او از نوع آتیپیک یعنی همراه با پرخوابی، پراشتهایی و افزایش میل جنسی باشد، علایم سایکوتیک و یا سابقه حملات پسازایمانیPost partum و سابقه حملات هیپومانیا پس از مصرف داروهای ضدافسردگی در شرح حال او وجود داشته باشد، با احتمال بیش‌تری می‌توان به افسردگی دوقطبی فکر کرد.

افسردگی درکودکان و نوجوانان:

در کودکان ترس از مدرسه (School phobia) و چسبندگی زیاد به والدین می‌تواند از علایم افسردگی باشد. در سنین قبل از بلوغ دوره ی افسردگی عمده می‌تواند با شکایات جسمانی، بی‌قراری روانی حرکتی و توهمات مطابق با خلق تظاهر پیداکند.

در نوجوانان عمل‌كرد تحصیلی ضعیف، سو مصرف مواد، رفتارهای ضداجتماعی، بی بندوباری جنسی و فرار از مدرسه می‌توانند از علایم افسردگی باشند.

در کودکان و نوجوانان خلق می‌تواند به جای افسرده، تحریک پذیر باشد.

افسردگی در سالمندان:

افسردگی در افراد مسن بسیار شایع‌تر از جمعیت عمومی می‌باشد. میزان شیوع آن در مطالعات مختلف از ۲۵ درصد تا۵۰ درصد متفاوت است، هر چند درصدی که اختلال افسردگی عمده می‌باشد، نامشخص است.

افسردگی در سالمندان با عوامل زیر مرتبط است:

- وضعیت اقتصادی اجتماعی پایین

- از دست دادن همسر

- بیماری جسمی همزمان

- انزوای اجتماعی

مطالعات نشان می دهند که افسردگی در سالمندان كم‌تر از واقع تشخیص داده می‌شود و كم‌تر درمان می‌شود، به ویژه توسط پزشکان عمومی. ممکن است علت این ضعف تشخیصی ابراز بیش‌تر افسردگی با شکایات جسمانی در سالمندان باشد.

شدت بیماری:

اختلال افسردگی عمده از نظر شدت بیماری به سه دسته تقسیم می‌شود:

۱. خفیف: حداقل علایم از نظر تعداد برای تشخیص اختلال وجود دارند و علایم منجر به اختلال عمل‌كرد خفیفی در محل کار، فعالیت‌های اجتماعی و ارتباطی می شوند.

۲. متوسط: تعداد علایم و اختلال عمل‌كرد بین خفیف و شدید است.

۳. شدید: ممکن است با یا بدون علایم روان‌پریشانه باشد.

• شدید بدون علایم روان‌پریشانه: علایم بیش ازحداقل لازم برای تشخیص گذاری وجود دارند و علایم تداخل قابل ملاحظه ای در عمل‌كرد شغلی یا فعالیت‌های اجتماعی یا ارتباطی روزمره ایجاد می‌كند.

• شدید با علایم روان‌پریشانه: توهم‌ها یا هذیادن‌ها وجوددارند.

خودکشی:

حدود ۳/۲ بیماران افسرده به خودکشی فکر می‌كنند و ۱۵-۱۰ درصد خودکشی می‌كنند(Commit suicide). بیمارانی که به دلیل افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی اخیر بستری شده‌اند، ریسک بالایی برای خودکشی موفق در طول عمر خود در مقایسه با بیمارانی که بستری نشده‌اند، دارند.

در باره ریسک فاکتورهای شنــاخته شده خودکشی سوال کنید. اغلب پرســش در باره افکار خودکشــی برای پزشکان سخت می‌باشد. می‌توان بسته به شرایط سوال را ازحاشیه دورتری آغازکرد. همیشه افکارخودکشی بیمار را جدی بگیرید و اقدامات لازم را انجام دهید، با وجود این افکار، مهم‌ترین ریسک فاکتورهای اقدام به خودکشی میزان افسردگی بیمار و وجود نقشه مشخصی برای خودکشی است.

از دیگرعوامل مهم پیش بینی کننده عبارتند از: آسیب زدن به خود یا سابقه آن، نا امیدی، علایم روان‌پریشی(هذیان، توهم، …)، سابقه خانوادگی خودکشی در بستگان درجه اول، سوگ، جنس مرد، تنها زندگی كردن، بیماری جسمی، ترخیص اخیر از بخش روان‌پزشكی.

اگر بیماری ریسك بالای خودكشی دارد، به سرعت به روان‌پزشك ارجاع داده شود.

چنانچه ارجاع سریع میسر نباشد، باید بیمار تحت مراقبت و حفاظت جدی و درمان مناسب قرار گیرد تا در اولین فرصت ممكن به روان‌پزشك ارجاع داده شود.

چنانچه بیمار در ریسك پایینی از خودكشی قرار دارد و در حدی نیست كه نیاز به ارجاع باشد داروی مناسب و ویزیت‌های متعدد و با فواصل، با اقدامات حفاظتی و حمایتی لازم باید منظور شود.

در این موارد:

۱- از دارویی با كم‌ترین خطر بیش مصرف استفاده شود.

۲- دارو در كم‌ترین حد ممكن و تا ویزیت بعد ( حداكثر یك هفته بعد) تجویز شود.

۳- دارو در اختیار همراه بیمار قرار گیرد.

۴- از وجود یك مراقب دلسوز و آگاه برای بیمار اطمینان حاصل شود و شرایط بیمار و خطرات احتمالی به روشنی برایش بازگو شود.

۵- كلیه نكات ایمنی و حفاظتی لازم برای بیمار برای مراقب فوق تشریح شود.

۶- در مورد كنترل افکار خودكشی و كنترل روی اقدام به خودكشی از بیمار سوال شود و از این بابت اطمینان حاصل شود.

۷- اطمینان حاصل شود بیمار سابقه رفتارهای تکانشی و عدم كنترل تکانه نداشته است و در حال حاضر ندارد.

۸- امكان دسترسی سریع بیمار به پزشك معالجش پیش بینی و فراهم شود.

تشخیص افتراقی:

اخذ شرح حال دقیق و انجام معاینات بالینی دقیق برای رد علل طبی عمومی که سبب افسردگی شده‌اند یا بیماری‌هایی که علایمشان شبیه به علایم اختلال افسردگی می‌باشد، ضروری است.

انواعی از این بیماری‌ها عبارتند از: مونونوکلئوز، اختلال‌های عمل‌كردآدرنال و تیرویید، بیماری ایدز، پنومونی ویروسی در سالمندان، بیماری پارکینسون، صرع، بیماری‌های عروقی مغز، تومورها و…. .

داروهای: قلبی، ضدفشارخون، خواب آور، ضدسایکوز، ضدصرع، ضدپارکینسون، ضددرد، ضدباکتری همه می‌توانند با علایم افسردگی همراه باشند.

درمان:

درمان اختلال‌های افسردگی به طور عمده مبتنی بر درمان‌های دارویی و غیردارویی می‌باشد.

در هنگام تجویز دارو توجه  به:

تداخلات دارویی، عوارض جانبی داروها، وجود بیماری جسمانی، احتمال سو مصرف یا بیش مصرف داروها، بسیارمهم است.

درمان‌های غیردارویی بیش‌تر مشتمل  هستند بر انواع روان‌درمانی به شرح زیر:

۱- شناخت درمانی: روی تحریف‌های شناختی که در اختلال افسردگی عمده وجود دارد تاکید می‌شود. مثل تحریف به صورت توجه انتخابی به جنبه‌های منفی شرایط و استنباط بیمارگونه غیرواقعی درباره پیامدها.

۲- درمان بین فردی: روی یک یاد و مشکل بین فردی جاری بیمار تمرکز می‌كند. این نوع درمان بر اساس دو پیش فرض است. الف- مشکلات بین فردی کنونی بیمار ریشه در ارتباطات ناکارآمد اولیه وی دارد.

ب- مشکلات بین فردی کنونی بیمار باعث تسریع یا تدوام علایم افسردگی بیمار شده است.

۳- رفتار درمانی: بر اساس فرضیه ای است که می گوید الگوهای رفتاری ناسازگار منجر به دریافت پس خوراندهای مثبت کمی برای بیمار می‌شود و شاید منجر به طرد کامل وی از جامعه شود. این روش درمانی با مورد توجه قراردادن رفتارهای ناسازگار بیمار، به وی می آموزد طوری رفتار کند که پس خوراندهای مثبت دریافت کند.

۴- روان‌درمانی تحلیلی: هدف از این نوع درمان نه تنها حذف علایم، بلکه تغییر در ساختار شخصیتی یا کاراکتر بیمار می‌باشد. بهبود در اعتماد بین فردی، صمیمیت، مکانیسم‌های سازگاری (Coping mechanisms)، افزایش ظرفیت داغداری و توانایی تجربه طیف وسیع احساسات، برخی اهداف درمان روان‌کاوانه می‌باشد.

انواع روان درمانی‌هایی که در این‌جا ذکر شد جزو درمان‌های تخصصی می باشند که توسط روان‌پزشك یا روان‌شناس بالینی انجام می‌شوند.

ارجاع:

چه زمانی بیمار به مراکز تخصصی روان‌پزشكی ارجاع شود؟

۱. وجود ریسک خودکشی

۲. علایم روان‌پریشانه یا کندی روانی حرکتی شدید

۳. شکست درمانی (برای مثال عدم پاسخ مناسب با دو دوره درمانی ضد افسردگی با دوز کامل)

۴. نیاز به درمان‌های تخصصی (انواع روان‌درمانی و ECT)

۵. مشکلات تشخیصی

نامه ارجاع باید مشتمل بر موارد زیر باشد:

- علت ارجاع

- میزان فوریت

- داروهای مصرفی (دوز ومدت) و هراقدام دیگر

+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 11:54 |

ارتباط سوء تغذیه پروتئینی با ریزش مو

در مورد اغلب افراد دارای مشکل ریزش مو، فقدان پروتئین عامل اصلی نمی باشد. درست است که کمبود شدید پروتئین باعث ریزش مو می شود، اما افراد دارای تغذیه ، اشتها و هضم مناسب نباید چنین مشکلی داشته باشند.

آیا این ادعا درست است که عدم مصرف پروتئین کافی باعث ریزش مو می شود؟

در واقع می توان گفت که باید به حد کافی مواد پروتئین دار مصرف کرد و نه بیش از اندازه و نیاز. افراد بزرگسال و سالم روزانه باید 50 گرم پروتئین مصرف کنند که در حدود 10% از کل کالری را فراهم می کند. این مقدار با مصرف 1 لیوان شیر یا یک فنجان ماست به راحتی به دست می آید. در اغلب موارد ریزش مو ربطی به مصرف پروتئین ندارد . دلایل اصلی ریزش مو میتواند ، موارد زیر باشد:

1-     تاسی مدل مردانه، ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی باعث کم شدن فولیکول های مو می شود و به مرور زمان حجم مو کم و کمتر می شود.

2-    آسیب وارده به مو مثل گرما و حرارت یا قرار گرفتن مو در معرض مواد شیمیایی موجود در آرایشگاه ها

3-    داروها، لیست بزرگی از داروها باعث ریزش مو می شود.

4-    استرس

5-    حاملگی، در طول بارداری موها پرپشت می شود و بعد از زایمان ریزش مو شروع می شود.

سایر عوامل نادر ریزش مو عبارتند از نقصان کار کلیه و کبد و یا بیماریهای پوستی مثل لوپوس

در مورد افراد با سوء تغذیه پروتئینی آنچه بیشتر نگران کننده است ، تاثیر منفی آن بر عملکرد سیستم ایمنی بدن، کند شدن سرعت بهبود زخم ها، فقدان انرژی کافی و ضعف ماهیچه ای است. مهم ترین دلیل سوء تغذیه پروتئینی عبارتند از :

1-    دسترسی ناکافی به غذا

2-    جذب غیر نرمال مواد غذایی به دلیل عملکرد دستگاه گوارش

3-    ایدز

4-    کیست فیبروز

5-    کم اشتهایی عصبی

سایر عوامل سوء تغذیه پروتئینی عبارتند از : افسردگی، خوردن چندین دارو به صورت تواماً ، مصرف الکل و غیره...

+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 11:46 |

احتمال عقب ماندگی ذهنی کودک با قطع یکباره داروهای ضد بارداری

روانپزشک و برنده جایزه ویژه2008 سازمان جهانی بهداشت گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده مادرانی که داروهای مختلف بویژه ضدبارداری را مصرف کرده و به یکباره آن را قطع می کنند بیش از سایر افراد مستعد تولد فرزندان مبتلا به عقب مانده ذهنی (سندرم داون) هستند.

دکتر غلامعلی افروز در گفت و گو با ایرنا درباره نتایج تحقیق خود با عنوان "بررسی ویژگیهای زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی بچه های داون" که در نشست سازمان جهانی بهداشت ارایه شد، اظهارداشت: این تحقیق نشان می دهد احتمال تولد فرزند مبتلا به عقب مانده ذهنی در والدینی که RH هر دو منفی است، وجود دارد که البته بررسیها در این زمینه همچنان وجود دارد .

وی اظهار داشت: همچنین نتایج این تحقیقات حاکیست که شرایط روانشناختی پدر و مادر در زمینه برقراری ارتباط زناشویی قوی از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از تولد این فرزندان است زیرا سردمزاجی و نارضایتی در برقراری ارتباط زناشویی می تواند زمینه ساز اختلالات کروموزومی و تولد کودکان مبتلا به عقب مانده ذهنی شود.

به گفته افروز، از دیگر نتایج بدست آمده، این است که با توجه به اینکه در سه ماهه دوم بارداری به دلیل آنکه در 16هفتگی روح در جنین دمیده می شود، شنوایی و رشد هوشی او آغاز شده و بیش از سه برابر بزرگسالان نیاز به اکسیژن دارد و اگر این دوره با فصل زمستان تداخل کند (کمبود اکسیژن، انرژی خورشید، درصد ویتامین e, k کاهش یافته)، میزان افسردگی مادر، خستگی روانی افزایش می یابد در صورتی که در تابستان که وفور ویتامین هاست امکان بروز چنین مشکلاتی در جنین و ابتلای وی به این بیماری کمتر می شود.

وی افزود: کودکان عقب مانده ذهنی بزرگترین گروه کودکان استثنایی با علایم بالینی شامل چشمهای مورب و گردن کوتاه هستند که مجامع مختلف علمی برای کسب اطلاعات بیشتر و یافته های جدید در مورد این گروه، جوایزی را به دانشمندان اهدا می کنند.

افروز ادامه داد: کودکان داون که تحت عنوان منگول نامیده می شوند به جای 46 کروموزوم دارای 47 کروموزوم هستند این بیماران در گذشته بیش از 10تا 12سال عمر نمی کردند اما در حال حاضر با افزایش دامنه عمرشان از 50 تا 60 سال، میزان سقط جنین پیش از تولد آنها نیز کم شده است

+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 11:45 |

با مصرف ویتامین «سی» جذب آهن را افزایش ‌دهید

یكی از بیماریهایی كه كمتر در مورد آن صحبت می‌شود، بیماری كم‌خونی است و این در حالی است كه آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد، یك چهارم جمعیت دنیا از بیماری كم‌خونی رنج می‌برند.

کم‌شدن خون بدن باعث بیماری كم‌خونی نمی‌شود بلكه به زبان ساده‌ می‌توان گفت كیفیت خون كاهش پیدا می‌كند بطوری كه خون نمی‌تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

در بیمار كم ‌خونی شماری از سلولهای خونی كه به گلبولهای قرمز معروف هستند، كاهش پیدا می‌كند گلبولهای قرمز‌ از مهمترین سلولهای تشكیل دهنده خون هستند كه در خون شناورند و وظیفه آنها حمل و نقل اكسیزن و دی اكسید كربن است.

در بیماری كم خونی به علت كاهش تعداد گلبولهای قرمز تبادل اكسیژن و دی‌اسید كربن بین سلولها و خون دچار اختلال می‌شود.

كاهش تعداد گلبولهای قرمز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گلبولهای قرمز در مغز استخوانها ساخته می‌شوند. اصلی‌ترین عنصر به كار رفته در ساختمان گلبولهای قرمز، عنصر آهن است.

آهن باید از طریق مواد غذایی به بدن برسد. در نتیجه اگر آهن به مقدار كافی موجود نباشد ساخت گلبولهای قرمز با مشكل مواجه می‌شود.

این نوع كم‌خونی، كم‌خونی ناشی از فقر آهن نامیده می‌شود كه مهمترین علت ابتلا به بیماری كم خونی در كشورهای در حال توسعه است. دریافت ناكافی آهن به علت عدم دسترسی به مواد غذایی حاوی آهن‌ ساخت گلبولهای قرمز را كاهش می‌دهد.

مواد غذایی پروتئینی مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، تخم‌مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبیا و سبزیجاتی مثل اسفناج آهن فراوانی دارند.

آهن موجود در پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت قرمز بهتر توسط بدن جذب می‌شوند در حالیكه جذب آهن پروتئین‌های گیاهی مانند اسفناج كمتر است.

ویتامین C جذب آهن را افزایش می‌دهد. مصرف مواد خوراكی حاوی ویتامین C مثل گل كلم، آب پرتقال و فلفل دلمه‌ای همراه مواد غذایی آهن دار به جذب آهن كمك می‌كند.

گاهی به علت مشكلات دستگاه گوارش یا مصرف برخی داروها، آهن مواد غذایی خوب جذب نمی‌شود البته میزان نیاز بدن به عنصر آهن بر اساس سن و جنس افراد متفاوت است.

افرادی كه به خون‌سازی بیشتری نیاز دارند باید آهن بیشتری مصرف كنند. زنان باردار، دختران جوان و كودكان بخصوص كودكان زیر دو سال از جمله این افراد هستند.

در نتیجه می‌توان گفت این افراد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری كم‌خونی هستند. اما این بیماری در هر سنی ممكن است بروز كند و در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود.

علائم كم‌خونی ناشی از فقر آهن عبارتند از: رنگ پریدگی پوست، خستگی زودرس، سرگیجه، سر درد، سوزن سوزن شدن دست و پا و ریزش شدید مو.

مصرف مواد غذایی حاوی آهن و استفاده از مكمل‌های خوراكی مثل قرص و شربت آهن راه درمان این بیماری است.

مصرف قرص یا شربت آهن ممكن است با تهوع، اسهال یا یبوست همراه باشد. در نتیجه بهتر است قبل از مصرف این مكمل‌های خوراكی با پزشك مشورت كرد.

بى‌توجهی به بیماری كم‌خونی بخصوص در مورد كودكان با عواقب جبران ناپذیری همراه است. كودكان به علت رشد سریع نیاز بیشتری به خون‌سازی دارند و باید به میزان كافی آهن دریافت كنند. فقر آهن و كم‌خونی در كودكان باعث كاهش بهره هوشی و كاهش قدرت یادگیری می‌شود و به رشد مغزی كودكان صدمه می‌زند.

این نوع آسیب‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان با درمان‌های بعدی جبران كرد. داشتن یك رژیم غذایی مناسب بهترین راه پیشگیریست. یكی از علل آمار بالای این بیماری در برخی كشورها مصرف چای دقیقا بعد از غذاست. چای داغ جذب آهن را تا حد صفر كاهش می‌دهد.


ویتامین D در برابر تشعشعات اندك، نقش حفاظتی دارد

به گفته متخصصان رادیولوژی، ‌شكل فعال ویتامین D می‌تواند از بدن در برابر سطح پایین تشعشعات محافظت كند.

‌محققان دپارتمان سلامت و بهداشت روانی نیویورك سیتی اعلام كردند كه نوع فعال ویتامین D موسوم به كالسیتریول به عنوان یك ماده محافظ قبل و بعد از حوادث خفیف هسته‌ای، قابل استفاده است.

كالسیتریول شكلی از ویتامین D است كه گیرنده ویتامین D در بدن را فعال می‌كند. این گیرنده با دستكاری ژنها باعث فعال شدن واكنش ایمنی درونی بدن می‌شود.

دانشمندان مدتها به دنبال كشف یك ماده خوراكی برای جلوگیری از اثرات سوء مواد هسته‌ای و تشعشعات مضر بوده‌اند.

نوع عادی ویتامین D از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است كه به رشد و استحكام استخوانها كمك می‌كند.

منبع اصلی دریافت این ویتامین به جز منابع گیاهی مثل غلات و یا منابع حیوانی مانند ماهی ساردین و شیر، نور آفتاب است.

10 تا 20 دقیقه در روز قرار گرفتن در نور آفتاب می‌تواند نیاز به این ویتامین را برآورده كند

+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 11:36 |

گوشی ام.پی.تری پلیر، کار دستگاه ضربان ساز قلب را مختل می کند

محققان می گویند گوشی های mp3 player مانند "آی پاد" در کار پیس میکرها (ضربان ساز قلب) و دفیبریلاتورها که در بدن نصب می شوند، اختلال ایجاد می کنند.

محققان در نشست "انجمن قلب آمریکا" که در نیواورلئان برگزار شد، گفتند: دستگاه های ام.پی.تری پلیر به خودی خود برای پیس میکرها و دفیبریلاتورها که برای تنظیم آهنگ ضربان قلب بکار می روند خطری ایجاد نمی کنند. اما آهن رباهای کوچک و قوی که در داخل گوشی ها قرار دارد، درصورتی که در فاصله نزدیک پیس میکرها و دفیبریلاتورها قرار گیرند می توانند کار این دستگاه ها را مختل کنند.

در این مطالعه که به ریاست دکتر "ویلیام میزل" از "موسسه ایمنی دستگاه های پزشکی" در بوستون انجام شد، محققان هشت مدل گوشی ام.پی.تری پلیر را بر روی 60 بیمار که دستگاه های دفیبریلاتور یا پیس میکر در بدن آنها کار گذاشته بود آزمایش کردند.

محققان گوشی ها را بر روی سینه بیماران و درست بر بالای محل قرار گرفتن این دستگاه ها در بدن، گذاشتند. در این مطالعه دیده شد در یک چهارم از بیماران، گوشی ها، کار دستگاه های تنظیم کننده ضربان قلب را مختل کردند. میزان اختلال در افرادی که دفیبریلاتور داشتند دو برابر افرادی بود که دستگاه پیس میکر در بدن آنها کار گذاشته شده بود.

همچنین مطالعه دیگری که در این نشست ارائه شد نشان داد تلفن های همراه بلوتوث در کار پیس میکرها اختلال ایجاد نمی کند.

دستگاههای ضربان ساز با ارسال پالس های الکتریکی به قلب، آهنگ ضربان قلب را تند یا کند می کنند. اما آهن ربا می تواند کار دستگاه پیس میکر را مختل کند و به تپش قلب یا بی نظمی ضربان قلب بینجامد.

همچنین یک دفیبریلاتور که در بدن کار گذاشته می شود علایمی به قلب می فرستد تا آهنگ ضربان قلب را در صورتی که بسیار تند یا بسیار کند باشد عادی سازد.

آهن ربا می تواند کار دفیبریلاتور را نیز مختل کند.

محققان گفتند: معمولا پس از اینکه گوشی ام.پی.تری پلیر از روی سینه برداشته می شود، کار این دستگاه ها دوباره عادی می شود.

نتایج این تحقیق نشان می دهد بیماران نباید این گوشی ها را در نزدیکی دستگاه دفیبریلاتور یا پیس میکر قلب بگذارند، اما می توانند از طریق قراردادن هدفون در گوشی به موسیقی گوش دهند.

این محققان افزودند: افرادی که در بدن آنها پیس میکر یا دفیبریلاتور کار گذاشته شده، نباید هدفون ام.پی.تری پلیررا در جیب روی سینه لباسشان قرار دهند یا آن را بر روی سینه خود آویزان کنند.

+ نوشته شده توسط بهار در یکشنبه بیست و ششم آبان 1387 و ساعت 11:35 |

در مصرف ويتامين E احتياط کنيد

پژوهشگران امريکايي خاطرنشان کردند در حالي که مصرف ويتامين E در کاهش خطر بروز بيماري هاي قلبي- عروقي موثر است اما بايد توجه داشت دوز بالاي اين ويتامين مي تواند سبب خونريزي از بيني شود. «مارگارت ترابر» از دانشگاه ايالتي اورگون تاکيد مي کند ويتامين E به دليل قابليتي که در کاهش خطر تشکيل لخته هاي خوني، حمله قلبي و در نهايت مرگ ناگهاني دارد، شناخته شده است. اما اين ويتامين به دليل تداخل با ويتامين K که وجود آن براي لخته شدن خون ضروري است، مي تواند باعث افزايش خونريزي شود. در اين تحقيق «ترابر» مطالعات انجام شده روي ويتامين E را مورد بازبيني قرار داده است. وي مي گويد؛ «يکي از مهم ترين اين پژوهش ها در زمينه مزاياي ويتامين E در پژوهش بهداشت زنان صورت گرفته که طي آن 40 هزار زن سالم 45 سال به بالا 600 واحد بين المللي از مکمل هاي ويتامين E يا يک شبه دارو را يک روز در ميان به مدت 10 سال مصرف کردند. در زناني که از اين مکمل ها مصرف کردند خطر مرگ ناشي از بيماري هاي قلبي 24 درصد کاهش يافت، اما در زنان 65 سال به بالا کاهش 26 درصدي مشکلات قلبي-عروقي و نيز کاهش 49 درصدي در نرخ مرگ و مير ناشي از اين مشکلات و ناراحتي ها مشاهده شد.» به اعتقاد «ترابر» اين درصد بسيار مهم و قابل توجه است. اما در عين حال بسياري از زنان تحت مطالعه دچار خونريزي بيني مي شدند. گفتني است براي جلوگيري از خونريزي شوراي غذا و تغذيه امريکا در سال 2000 دوز محدودي به عنوان واحد استاندارد بين المللي را براي مصرف روزانه ويتامين E مشخص کرد

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و دوم آبان 1387 و ساعت 10:42 |

روت كانال ( Root canal) یا عصب كشی چیست ؟

روت كانال Root canal   ( عصب كشي ) درماني است كه براي ترميم ونجات دادن يك دندان به طور بدي دچار پوسيدگي شده ويا عفونت كرده است به كاري مي رود . درهنگام انجام روت كانال عصب وپولپ دندان بيرون آوردن شده وداخل دندان تميز مي گردد

ريشه دندان به غير از عصب حاوي عروق خوني نيز مي باشد كه خونرساني يا تغذيه دندانها به عهده آنها ميباشد .
 بعد از اينكه دندان از زير لثه جوانه زده وبيرون مي آيد ، اعصاب موجود در ريشه دندانها ديگر نقش چندان زيادي در سلامت وعملكرد دندانها بازي نمي كنند ، تنها عملكرد اعصاب ، دادن حس به دندانها مي باشد تا در مقابل چيزهاي داغ يا سرد ، احساس داشته باشند . بنابراين وجود يا فقدان عصب دندانها در عملكرد روزانه آنها تأثيري ندارد .
 وقتي عصب يا پولپ دندان آسيب مي بيند ، باكتريها شروع به تكثير مي نمايند . اين باكتريها وساير موادي كه از پوسيدگي ايجاد مي شود مي توانند باعث ايجاد عفونت يا آبسه دندان شوند . آبسه ها كيسه هايي پر از چرك هستند كه در انتهاي ريشه دندانها ايجاد مي شوند . وقتي كه عفونت به انتهاي ريشه دندان مي رسد ، يك آبسه تشكيل مي گردد. به غير از آبسه، در انتهاي ريشه دندان ، عفونت مي تواند باعث بروز موارد زير شود ؛
۱-ورم كردن كه ممكن است به ساير قسمتهاي صورت ، گردن يا سر نيز كشيده شود.۲-از دست رفتن استخوان در اطراف نوك ريشه دندان ومشكلاتي كه در هنگام تخليه چرك از ريشه دندان به بيرون ايجاد مي شود
به دلايل مختلفي عصب وپولپ دندان ممكن است آسيب ديده ، ملتهب شود و عفوني گردد كه اين دلايل شامل پوسيدگي شديد دندان ، كارهاي مجدد انجام دادن دندانپزشك به روي يك دندان ويا پر كردن يا حجم زياد يك دندان ، ترك خوردن يا شكستگي دندان ويا وارد آوردن ضربه به صورت مي باشد .
درهنگام بروز علايم ونشانه هاي زير مي فهميم كه دندان نياز به انجام روت كانال ( عصب كشي ) دارد .
دندان درد شديد درهنگام غذا خوردن يا فشار آوردن برروي دندان .
حساس شدن يا درد گرفتن طولاني مدت دندان در هنگام مواجه با چيزهاي داغ يا سرد .
تغيير رنگ پيدا كردن دندان .      
ايجاد تورم و حساسيت در لثه كنار دندان
پيدا شدن يك جوش يا كوزك به طور دائمي ويا عود كننده برروي لثه

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و دوم آبان 1387 و ساعت 10:41 |

بررسی پوسيدگي دندان و عوامل پوسيدگي زا

 پوسيدگي دندان

n تعريف پوسيدگي:
پس از خوردن غذا چنانچه بهداشت دهان و دندان رعايت نشود، لايه اي ميكروبي بر روي سطوح دندانها تشكيل مي‌شود كه با گذشت زمان ميكروبهاي موجود در اين لايه مواد قندي را به اسيد تبديل مي‌كنند. اين اسيد، ميناي دندان را بمرور حل كرده و پوسيدگي ايجاد مي شود.

n عوامل پوسيدگي زا:
اين عوامل عبارتند از:
عدم رعايت صحيح و به موقع بهداشت دهان و دندان: (عدم استفاده از مسواك و نخ دندان): چنانچه پس از مصرف مواد غذايي سطح دندانها تميز نگردد، ميكروبهاي داخل دهان به همراه خرده‌هاي مواد غذايي و مواد قندي ، لايه‌اي را روي دندانها تشكيل مي‌دهند كه پلاك ميكروبي ناميده مي‌شود (شكل ۲-۳). اين پلاك لايه‌اي نرم، بي‌رنگ و چسبنده است كه به تنهايي با آب شسته نشده و براي پاك كردن آن از سطوح دندانها بايد ابتدا از نخ دندان استفاده كرده و سپس دندانها را به دقت مسواك بزنيم.

پس از خوردن غذا و رسيدن مواد قندي به ميكروبهاي پلاك ميكروبي، حدوداً  ۲ تا ۵ دقيقه بعد، اسيد توليد مي‌شود كه در طي ۱۰ دقيقه ميزان اين اسيد به حداكثر مقدار مي رسد و تا حدود يك ساعت، محيط دهان در حالت اسيدي باقي مي‌ماند تا به حالت عادي برگردد. به همين علت بسيار تأكيد مي‌شود كه در صورت همراه نداشتن مسواك، حداقل دهان خود را پس از مصرف مواد غذايي با آب شستشو دهيد.

مصرف نا مناسب مواد قندي: (در مبحث تغذيه مناسب اين عنوان كاملاً توضيح داده خواهد شد)
مقاومت شخص و دندان: كمبود مقاومت شخص و دندان مي‌تواند به يكي از سه علل ارثي، مادرزادي و يا اكتسابي باشد و به راههاي مختلف كه در فصل ۴ به آنها اشاره خواهد شد، مي‌توان مقاومت دندان را بالا برد.
n محلهاي شايع پوسيدگي:
محلهاي شايع تجمع پلاك ميكروبي بر سطح دندانها، مكانهاي شايع پوسيدگي در دندانها مي باشند كه شامل سه ناحيه زير است:
• شيارهاي سطح جونده: در سنين اوليه رويش دندانهاي آسياي دائمي كه داراي شيارهاي عميق مي‌باشند، به دليل تجمع مواد غذايي در بين شيارها، احتمال ايجاد پوسيدگي خيلي زياد مي باشد.
• سطوح بين دنداني: بعلت عدم دسترسي موهاي مسواك به اين منطقه و عدم استفاده از نخ دندان، ميزان تجمع مواد غذايي و در نهايت احتمال پوسيدگي در اين سطوح بالاست. لازم به ذكر است كه اين مناطق را تنها با استفاده از نخ دندان مي‌توان تميز كرد.
• طوق دندان يا نا حيه اتصال لثه با دندان: معمولاً ميکروبها در ناحيه طوق دندان تجمع مي‌يابند. بنابراين اگر در هنگام مسواک کردن، دقت کافي براي تميز كردن اين ناحيه صورت نگيرد، پوسيدگي طوق دندان ايجاد مي‌گردد، تجمع ميکروبها در اين ناحيه باعث بروز بيماريهاي لثه هم مي شود.

n علائم پوسيدگي دندان:
پوسيدگي دندان با علائمي همراه است كه در زير آورده شده اند:
• تغيير رنگ ميناي دندان به قهوه‌اي يا سياه.
• سوراخ شدن دندان.
• بوي بد دهان.
• حساس بودن يا درد گرفتن دندان هنگام خوردن غذاهاي سرد، ترش يا شيرين كه بسته به شدت پوسيدگي متفاوت است.
• حساس بودن يا درد گرفتن دندان هنگام فشار دندانها روي هم يا هنگام غذا خوردن.
• پوسيدگي بين دنداني مي‌تواند باعث گير كردن مواد غذايي بين دندانها و يا پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده بشود.

n مراحل پيشرفت پوسيدگي:
پوسيدگي يك روند تدريجي است كه براي ايجاد آن، زمان زيادي لازم است. مراحل ايجاد پوسيدگي، به شرح زير است:
• شروع پوسيدگي از ميناي دندان مي باشد كه معمولاً با يك تغيير رنگ همراه است (قهوه‌اي يا سياه رنگ).
• با ادامه پوسيدگي به لايه زيرين (داخل عاج) دندان حساس به سرما، گرما و شيريني مي شود و حتي گاهي در دندان، دردهاي كوتاه مدت و گذرا و شديد ايجاد مي‌شود.
• در نهايت پوسيدگي به مغز دندان مي‌رسد. اين حالت، معمولاً با دردهاي شديد شبانه ، مداوم و خود بخودي همراه مي باشد و در صورت عدم درمان، در انتهاي ريشه دندان عفونت ايجاد مي شود كه مي‌تواند با ايجاد تورم بر روي لثه و يا گاه تورم در صورت همراه باشد (آبسه دنداني)

گاهي ممكن است كه بدنبال درد شديد دنداني، به طور ناگهاني اين درد ساكت شود كه نشانه مرگ كامل مغز دندان است. چنين دنداني بعنوان كانون عفوني براي بدن محسوب مي‌شود كه هر لحظه ممكن است باعث بروز مجدد عفونت شديد، تورم و آبسه حاد گردد.

نحوه برخورد با بيماران مبتلا به درد دنداني :
• در صورتيكه بيمار با درد مراجعه كرد، قبل از ارجاع بيمار، جهت تسكين بيمار طبق جدول دارويي به وي قرص مسكن بدهيد.
• حتماً به بيمار توصيه نمائيد كه قرص مسكن را با آب ميل كند  و از استفاده موضعي آن بر روي لثه يا دندان در محل درد خودداري نمايد، زيرا به بافتهاي دهان صدمه شديدي خواهد زد.
• بيمار را به مركز بهداشتي درماني ارجاع دهيد

 

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و دوم آبان 1387 و ساعت 10:39 |

تاثير دم کرده چاي ترش روي ديابتي ها

براساس يافته هاي يک پژوهش ارائه شده در کنگره بين المللي طب سنتي و مکمل، مصرف دم کرده چاي ترش به طور معني داري نسبت به چاي معمولي بر پرفشاري خون بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 موثر است. بنا بر اين گزارش براساس يافته هاي پژوهشي که نتايج آن در کنگره بين المللي طب سنتي و مکمل که 7 تا 10 آبان ماه در ساري برپا شد، ارائه شد 60 بيمار مبتلا به ديابت به دو گروه تقسيم شده، گروه اول از چاي معمولي و گروه دوم از چاي ترش به مدت 30 روز روزانه دو بار صبح و عصر مصرف کردند. اين گزارش با هدف تعيين اثر کوتاه مدت مصرف چاي ترش توسط بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 بر پرفشاري خون آنها صورت گرفته است. در اين آزمايش فشارخون سيستوليک (انقباضي) در مصرف کنندگان چاي ترش به طور معني داري

4/15 درصد کاهش يافت. در حالي که اين ارقام براي مصرف کنندگان چاي معمولي 4/8 درصد افزايش نشان داد. ميانگين فشارخون دياستوليک (انبساطي) در گروه گيرنده چاي ترش 3/4 درصد کاهش داشته ولي در گروه گيرنده چاي معمولي

6/4 درصد افزايش داشته است. براساس اين گزارش، درصد اثر مثبت درماني گروه گيرنده چاي ترش و چاي معمولي به ترتيب 1/48 و 4/15 به دست آمد. بنابر اين گزارش، اين مداخله نظير ساير مطالعات مشابه، اثر کاهش دهنده فشارخون را که در طب سنتي بسياري از کشورها مورد توجه است، تاييد مي کند. گياه Hibiscus sabdariffa يا چاي ترش به طور گسترده در مناطق حاره کاشت شده و در طب سنتي بسياري از کشورها براي درمان پرفشاري خون استفاده مي شود

+ نوشته شده توسط بهار در چهارشنبه بیست و دوم آبان 1387 و ساعت 10:38 |

استفاده از پیاز و سیر در غذای روزانه، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

پیاز و سیر باعث کاهش خطر سرطان می‌شود.

یک بررسی جدید نشان می‌دهد افرادی که غذاهایشان را با مقداری فراوانی پیاز و سیر معطر می‌کنند، ممکن است کمتر به انواع مختلف سرطان مبتلا شوند.

پژوهشگران در تحلیلی از هشت تحقیق در ایتالیا و سوئیس دریافتند که بزرگسالان مسنی که بیشترین مصرف سیر و پیاز را دارند در معرض کمترین خطر ابتلا به شماری از سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان و روده بزرگ و گلو  هستند.

این یافته‌ها که در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شده‌اند، با برخی از پژوهش‌های گذشته از جمله در چین در این مورد همخوانی دارند.

دکتر شارلوت گالئون سرپرست این تحقیق می‌گوید عادات غذایی در چین به خصوص از لحاظ مصرف سیر - که خوردن مقادیر زیاد آن در این کشور مرسوم است- با کشورهای غربی متفاوت است.

به گفته گالئون پژوهشگر موسسه پژوهشی داروشناسی ماریو نگری در ایتالیا یافته‌های بدست آمده حاکی از آن است که منافع ضدسرطان سیر و پیاز در مورد جمعیت‌های کشورهای غربی هم مصداق دارد.

البته به گفته گالئون هنوز روشن نیست سیر و پیاز اثر مستقیمی بر خطر سرطان داشته باشند. برای مثال ممکن است دوستداران سیر و پیاز در عین حال  رژیم غذایی کلی داشته باشند که محافظت‌کننده در برابر سرطان باشد.

آنها همچنین یادآور می‌شوند که بررسی‌ها بر روی حیوانات و تجربیات آزمایشگاهی با سلول‌های سرطانی ترکیبات معینی را در سیر و پیاز یافته‌است که باعث محافظت در برابر سرطان می‌شوند.

یافته‌های اخیر بر مبنای نتایج هشت بررسی انجام‌شده در سوئیس و ایتالیا است. هر تحقیق  گروهی از افراد مسن سالم را با بیمارانی که به یک شکل خاص سرطان مبتلا بودند، مورد مقایسه قرار می‌داد و از شرکت‌کنندگان می‌خواست اطلاعات مشروحی درباره رژیم غذایی، فعالبت جسمی و سایر عادات سبک زندگی ارائه دهد.

هنگامی که نوبت به سرطان روده بزرگ رسید، گالئون و گروهش دریافتند که مردان و زنانی که در هفته هفت وعده یا بیشتر پیاز می‌خورند در مقابل افرادی که پیاز نمی‌خوردند، ۵۰ درصد کمتر در معرض این نوع سرطان قرار می‌گیرند. به نحو مشابهی دوستداران سیر نسبت به افرادی که رژیم غذایی بدون سیر دارند، ۲۵ درصد کمتر به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌شوند.

سیر و پیاز همچنین با خطر کمتر سرطان دهان،گلو، کلیه و تخمدان همراهی دارد.

توصیه دکتر گالئون این است که با توجه به فعالیت زیستی برخی از ترکیبات پیاز و سیر اضافه‌کردن این گیاهان به رژیم‌غذایی به عنوان چاشنی و نیز مخلوط کردن آنها با مقدار زیاد سایر سبزیجات مفید است.

گالئون و همکارانش یادآور می‌شوند که برخی از پژوهش‌های دیگر  نشان‌دهنده اثرات ضدسرطان “هم‌افزاینده” سیر و گوجه‌فرنگی است.

آنها به طور کلی برای حفظ سلامتی کلی مصرف روزانه سبزی‌ها و میوه‌های تازه را توصیه می‌کنند

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و یکم آبان 1387 و ساعت 14:57 |

مراحلی که یک زوج ناباروز برای پیگیری ناباروری خود طی می کنند چیست؟

پذیرش:

تشکیل پرونده و تعیین وقت برای ویزیت اولیه زوجین با توجه به اینکه در ۴۰% موارد مردان و در بقیه موارد هر دو زوج مسئول ناباروری می باشند. لذا حضور هر دو زوج در مرکز برای بررسی های اولیه ضروری می باشد.

ویزیت زن توسط متخصص زنان و زایمان:

در این ویزیت پزشک یعد از گرفتن شرح حال، تاریخچه بیماری و معاینه، آزمایشات لازم همچون آزمایشات هورمونی ۰ هورمونهای , LH FSH پروژسترون، استرادیول، پرولاکتین و HSG را درخواست میکند. متخصص زنان پس از مشاهده نتایج، روش درمانی مناسب جهت زوجین پیشنهاد می نماید.

ویزیت مرد توسط متخصص آندرولوژی:

در این ویزیت از بیمار شرح حال و تاریخچه بیماری گرفته و پس از معاینه، آزمایشات لازم از جمله آزمایش مایع انزال درخواست می گردد. پزشک پس از مشاهده نتیجه آزمایشات، روش درمانی مناسب جهت زوجین پیشنهاد می نماید.

آزمایش مایع انزال:

بررسی مایع انزال (منی) و تست Cap یک آزمایش میکروسکپی و ماکروسکپی بسیار مهم جهت ارزیابی قدرت باروری یک مرد می باشد.

برای تهیه نمونه (منی ) باید موارد زیر رعایت گردد:

۱) نمونه بایستی به فاصله سه روز بعد از نزدیکی با همسر و نه بیشتر از هفت روز نزدیکی تهیه گردد.

۲) نمونه باید در محیط آرام و بدون استرس تهیه گردد.

۳) طریقه تهیه نمونه باید کاملا تمیز باشد.

۴) در هنگام انتقال نمونه ظرف جمع آوری نمونه سربسته نگهداری شود.

۵) نمونه سریعا به داخل انکوباتور c ْ ۳۷ انتقال یابد.

- در مواردی که انسداد مجاری انزالی تشخیص داده شود متخصص اورولوژی با استفاده از عمل جراحی ساده نمونه (اسپرم) را از مجاری انزال (اپیدیدیم) یا بیضه تهیه می نماید.

- درصورت نیاز تست آنتی اسپرم آنتی بادی (بررسی آنتی بادی علیه اسپرم) و تست پراکسیداز (بررسی عفونت دستگاه تناسلی مردانه) انجام می گیرد.

آزمایشات لازم برای زوج مونث:

آزمایشات هورمونی:

آزمایشات هورمونی در سه مرحله انجام می شود:

۱) در اولین ویزیت وضعیت هورمونهای LH , FSH پروژسترون، استرادیول، پرولاکتین TSH و بیمار د رروز بیست و یکم سیکل قاعده گی بررسی می گردد.

۲) در هنگام شروع سیکل درمانی وضعیت هورمونهای LH , FSH پروستروژن و استرادیو ل، روز سوم سیکل قاعده گی، بررسی می گردد.

۳) در طی شروع سیکل درمانی وضعیت هورمونهای LH و استرادیول برای پیگیری نحوه پاسخ تخمدان به داروهای محرک تخمک گذاری بررسی می گردد.

اسکن اولتراسوند:

قبل ازشروع سیکل درمانی و درطی سیکل درمانی از آن برای بررسی رحم و تخمدانها استفاده می گردد.

لاپاراسکوپی:

وسیله ایست که دارای یک تلسکوپ بوده که پزشک آنرا از طریق سوراخ کوچکی در شکم وارد بدن کرده و وضعیت ارگانهای لگنی زنان را بویسلیه آن بررسی میکند. دربعضی موارد پزشک برای تشخیص انسداد لوله رحم، اندومتریوز و چسبندگی های لگنی ا ز آن استفاده میکند.

هیستروسکوپی:

وسیله ایست که دارای یک تلسکوپ بوده که پزشک آنرا از طریق دهانه رحم وارد رحم کرده و وضعیت رحم را بوسلیه آن بررسی می کند. پزشک در بعضی موارد برای تشخیص فیبروئید، پولیپ و اختلا لات مادرزادی رحم از آن استفاده می کند.

هیستروسالپنگو گرافی:( HSG)

در این روش پزشک پس از وارد کردن ماده حاجب رنگی بداخل حفره رحمی با فشار آهسته عبور ماده حاجب را از حفره رحمی، لوله رحمی بوسیله گرفتن عکس رادیولوژی بررسی می کند.

تست پس ازنزدیکی (PCT )

این تست آسانترین روش برای بررسی عملکرد اسپرم می باشد و در نزدیک و حوالی تخمک گذاری همسر انجام می شود. در این بررسی نمونه کوچکی ا زترشحات دهانه رحم چند ساعت پس از نزدیکی با شوهر زیر میکروسکوپ بررسی می گردد. وجود ۵ تا ۱۰ اسپرم متحرک در میدان بینایی میکروسکوپی نشانه طبیعی بودن تست می باشد.

بیوپسی آندومتر:

یک روش بسیار آسان بوده که نیاز به بیهوشی ندارد. پزشک در بعضی مواقع برای بررسی وقوع طبیعی تخم گذاری و عملکرد هورمونهای جنسی بر روی بافت پوششی داخل رحم (آندومتر) تکیه کوچکی از آندومتر را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

آزمایشات سرومی:

به طور روتین قبل ازشروع در مانهای کمکی باروری برای عفونتهای ویروسی و میکروبی بیمار آزمایشات HBS Ag ,HIV (هپاتیت) و ( RPR VDRL) درخواست میگردد.

مشاوره ART:

پس از تشخیص علل نازایی، روشهای درمانی مختلف برای بیمار پیشنهاد و معایب و فواید آنها به بیمار شرح داده و به سولات زوجین توسط متخصصین مختلف پاسخ داده می شود.

+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و یکم آبان 1387 و ساعت 14:48 |

تنظیم خانواده (مرجع کامل در رابطه با راه های پیشگیری از بارداری و …)

سلامت و بهداشت فرد در جامعه تحت تاثیر خصوصیات جمعیتی آن جامعه ای است كه فرد جزئی از آن می باشد، اگر چه در كشورهای در حال توسعه بعلت افزایش سطح خدمات بهداشتی از میزان مرگ ومیر كاسته شده است،ولی به علت افزایش جمعیت كیفیت خدمات بهداشتی در سطح پائینی قرار دارد.

افزایش جمعیت سبب اختلاف عرضه و تقاضای بهداشتی شده و كم وكیف خدمات بهداشتی را تحت تاثیر قرار می دهد در جوامعی كه رشد جمعیت بالا است میزان افراد زیر ۱۵ سال و كودكان آن جامعه بالا می باشد و بیشترین حجم خدمات بهداشتی معطوف آنها خواهد شد، در نتیجه با كمبود امكانات و منابع مواجه خواهیم شد.

در راستای این سیاستها، دولت بر آن شد تا از طریق كنترل جمعیت و اجرای برنامه های تنظیم خانواده در سطح كشور تا حدودی از نتایج زیانبار رشد جمعیت جلو گیری نماید.

هدف از اجرای  این طرح تا مین سلامت مادران و كودكان از یك طرف و از طرف دیگر ایجاد هماهنگی بین رشد جمعیت و ابزار و عوامل توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی كشور است كه نهایتا تا مین عدالت اجتماعی را نیز میسر می سازد.

*مهمترین اهداف برنامه تنظیم خانواده در زمینه تا مین سلامت مادر وكودك بشرح زیر می باشد:

-كاهش مرگ و میر كودكان

- كاهش مرگ و میر مادران

- جلوگیری از حاملگیهای پر خطر

- كاهش بیماریهای ژنتیكی

- جلوگیری از سوء تغذیه مادران و كودكان با فاصله گذاری بین تولد ها

-  جلو گیری از حاملگی نا خواسته و نهایتا كاهش سقط های غیر قانونی.

***مراحل انجام برنامه تنظیم خانواده:

۱-   مشاوره:

یكی از روشهای آموزش بهداشت برای كمك به افراد خانواده هاست، یك ارتباط دو طرفه و چهره به چهره كه كمك میكند تا زن  و شوهر مناسبترین روش پیشگیری از بارداری را انتخاب كنند.مشاوره باید بر اساس نیاز فرد اطلاعات لازم درباره همه روشها را به او بدهد و نهایتا خود شخص تصمیم بگیرد كه از چه روش پیشگیری استفاده كند.

۲- معاینات:

پس از انتخاب روش باید در اولین مراجعه معاینات لازم صورت گیرد،سپس ۳ ماه بعد و بعداز آن سالی یكبارانجام شود.

معاینات شامل موارد زیر است:

الف –اندازه گیری فشار خون

ب- اندازه گیری وزن

پ -معاینه تیروئید

ت- معاینه پستان

ث- واریس

ج-معاینه قلب وریه

چ- معاینه زنانگی

* معاینه تیروئید:

برای معاینه تیروئید  از مادر بخواهید در مقابل شما بایستد و چانه را در وضعیت عادی قرار دهد،در حالت عادی در قسمت پائین گردن بر آمدگی مشاهده نمی شود و خالی است، در آنهائی كه گواتر دارند بالای فرو رفتگی جناغ بر آمدگی دیده می شود كه معمولا از خط میانی به دو طرف گسترده شده است. این برآمدگی گاهی كوچك و به اندازه یك بادام است ولی ممكن است بزرگتر باشد و حتی آن چنان بزرگ شود كه همه قسمتهای گردن را بگیرد و به زیر چانه برسد.

* معاینه پستان:

روش معاینه به شكل زیر می باشد:

برای معاینه پستان چپ،از دست راست و برای معاینه پستان راست،از دست چپ باید استفاده كرد و با ۲ یا ۳ انگشت استفاده نمود.،از انگشت شست نباید استفاده كرد چون با قرار گرفتن نسج پستان بین انگشت شست و سایر انگشتان باعث اشتباه تشخیصی خواهد شد. پستان باید با حركات دورانی انگشتان، لمس شده و با فشار مختصر، در حلیكه پوست ناحیه مورد معاینه ثابت نگه داشته شده، دست را روی بافتهای زیر پوست حركت دهد.از انتهای بالای پستان تا انتهای پائینی و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شود.در انتهای معاینه نوك پستان را مانند حالت دوشیدن فشار بدهند تا اگر ترشحی وجود داشته باشد، از آن خارج شود. در صورت احساس  هر نوع توده ای  یا فرو رفتگی، بر آمدگی، قرمزی، تغییرات شكل ظاهری و رنگ نوك پستان بایستی فرد را به پزشك ارجاع داد.

*واریس:

از مراجعه كننده درخواست نمائید روی صندلی بنشیند و جوراب خود را در آورد بطوریكه ساق پای او دیده شود،پشت ساق پا را از نظر وجود رگهای بر جسته و تیره رنگ بررسی نمائید در صورتیكه رگهای تیره و بر جسته دیده شود  فرد واریس دارد.

*معاینه قلب وریه:

جهت معاینه ارجاع به پزشك داده شود.

* معاینه زنانگی:

ارجاع به ماما داده شود.

لازم به ذکر است که هر خانم در سنین ۲۰ تا ۶۵ سال که سابقه ازدواج دارد لازم است هر ۳ سال یكبار جهت انجام پاپ اسمیر  ارجاع داده شود.

۳-مراقبت:

در هر بار مراجعه باید آموزشهای لازم را در مورد وسیله پیشگیری مورد استفاده به مادر بدهید.

آشنائی با انواع روشهای پیشگیری از بارداری..... ادامه مطلب


+ نوشته شده توسط بهار در سه شنبه بیست و یکم آبان 1387 و ساعت 14:40 |

با مصرف ویتامین «سی» جذب آهن را افزایش ‌دهید

 

یكی از بیماریهایی كه كمتر در مورد آن صحبت می‌شود، بیماری كم‌خونی است و این در حالی است كه آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد، یك چهارم جمعیت دنیا از بیماری كم‌خونی رنج می‌برند.

 

کم‌شدن خون بدن باعث بیماری كم‌خونی نمی‌شود بلكه به زبان ساده‌ می‌توان گفت كیفیت خون كاهش پیدا می‌كند بطوری كه خون نمی‌تواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

 

در بیمار كم ‌خونی شماری از سلولهای خونی كه به گلبولهای قرمز معروف هستند، كاهش پیدا می‌كند گلبولهای قرمز‌ از مهمترین سلولهای تشكیل دهنده خون هستند كه در خون شناورند و وظیفه آنها حمل و نقل اكسیزن و دی اكسید كربن است.

 

در بیماری كم خونی به علت كاهش تعداد گلبولهای قرمز تبادل اكسیژن و دی‌اسید كربن بین سلولها و خون دچار اختلال می‌شود.

 

كاهش تعداد گلبولهای قرمز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گلبولهای قرمز در مغز استخوانها ساخته می‌شوند. اصلی‌ترین عنصر به كار رفته در ساختمان گلبولهای قرمز، عنصر آهن است.

 

آهن باید از طریق مواد غذایی به بدن برسد. در نتیجه اگر آهن به مقدار كافی موجود نباشد ساخت گلبولهای قرمز با مشكل مواجه می‌شود.

 

این نوع كم‌خونی، كم‌خونی ناشی از فقر آهن نامیده می‌شود كه مهمترین علت ابتلا به بیماری كم خونی در كشورهای در حال توسعه است. دریافت ناكافی آهن به علت عدم دسترسی به مواد غذایی حاوی آهن‌ ساخت گلبولهای قرمز را كاهش می‌دهد.

 

مواد غذایی پروتئینی مثل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، تخم‌مرغ، حبوبات مثل عدس و لوبیا و سبزیجاتی مثل اسفناج آهن فراوانی دارند.

 

آهن موجود در پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت قرمز بهتر توسط بدن جذب می‌شوند در حالیكه جذب آهن پروتئین‌های گیاهی مانند اسفناج كمتر است.

 

ویتامین C جذب آهن را افزایش می‌دهد. مصرف مواد خوراكی حاوی ویتامین C مثل گل كلم، آب پرتقال و فلفل دلمه‌ای همراه مواد غذایی آهن دار به جذب آهن كمك می‌كند.

 

گاهی به علت مشكلات دستگاه گوارش یا مصرف برخی داروها، آهن مواد غذایی خوب جذب نمی‌شود البته میزان نیاز بدن به عنصر آهن بر اساس سن و جنس افراد متفاوت است.

 

افرادی كه به خون‌سازی بیشتری نیاز دارند باید آهن بیشتری مصرف كنند. زنان باردار، دختران جوان و كودكان بخصوص كودكان زیر دو سال از جمله این افراد هستند.

 

در نتیجه می‌توان گفت این افراد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری كم‌خونی هستند. اما این بیماری در هر سنی ممكن است بروز كند و در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود.

 

علائم كم‌خونی ناشی از فقر آهن عبارتند از: رنگ پریدگی پوست، خستگی زودرس، سرگیجه، سر درد، سوزن سوزن شدن دست و پا و ریزش شدید مو.

 

مصرف مواد غذایی حاوی آهن و استفاده از مكمل‌های خوراكی مثل قرص و شربت آهن راه درمان این بیماری است.

 

مصرف قرص یا شربت آهن ممكن است با تهوع، اسهال یا یبوست همراه باشد. در نتیجه بهتر است قبل از مصرف این مكمل‌های خوراكی با پزشك مشورت كرد.

 

بى‌توجهی به بیماری كم‌خونی بخصوص در مورد كودكان با عواقب جبران ناپذیری همراه است. كودكان به علت رشد سریع نیاز بیشتری به خون‌سازی دارند و باید به میزان كافی آهن دریافت كنند. فقر آهن و كم‌خونی در كودكان باعث كاهش بهره هوشی و كاهش قدرت یادگیری می‌شود و به رشد مغزی كودكان صدمه می‌زند.

 

این نوع آسیب‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان با درمان‌های بعدی جبران كرد. داشتن یك رژیم غذایی مناسب بهترین راه پیشگیریست. یكی از علل آمار بالای این بیماری در برخی كشورها مصرف چای دقیقا بعد از غذاست. چای داغ جذب آهن را تا حد صفر كاهش می‌دهد.

+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیستم آبان 1387 و ساعت 15:16 |

خاكشير موثر براي دفع سنگ كليه

 

خاكشير Descurainia Sophia گياهي است خودرو، علفي و پايا داراي ساقه‌اي با ارتفاع 12 تا يك متر كه در كنار جاده‌ها و اماكن غير زراعي و نسبتا مرطوب مي‌رويد.

 

دكتر نسرين عاقل، فارماكوگنوزيست و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز، اظهار داشت: اين گياه در اغلب نقاط ايران مي‌رويد و دانه‌ها خاكشير را پس از به ميوه نشستن گياه و عموما در مرداد و شهريورماه محصول برداري مي‌كنند.

 

وي افزود: گياه خاكشير ادرار آور بوده و قادر است التهاب كليه (پيلونفريت) را برطرف كند.

 

عاقل با اشاره به اينكه خاكشير سنگ كليه را دفع مي‌كند، خاطرنشان كرد: به منظور دفع سنگ كليه مي‌توان خارشتر، خاكشير و ترنجبين را با هم مخلوط كرده و صبح ناشتا خورد.

 

 

خوردن انجير باعث از بين رفتن بوي بد دهان مي‌شود

 

نتايج تحقيقات نشان مي دهد: انجير ميوه‌اي مقوي و شيرين است که موجب از بين رفتن بوي بد دهان مي‌شود.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ درخت انجیر از سال چهارم شروع به میوه دادن کرده و تا بیست سالگی نیز میوه می‌دهد.

 

انجیر با داشتن پتاسیم تامین کننده سلامت کودکان ضعیف، کم خون و کم اشتها بوده و موجب افزایش وزن آنها می‌شود.

همچنین انجیر ضد سرطان است و اگر با عسل مخلوط شود مصرف آن در تسکین زخم معده بسیار مفید خواهد بود
+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیستم آبان 1387 و ساعت 15:15 |

چرا بعضی همسران، فرزند نمی‌خواهند؟

 

یکی از دوستان پدرم تعریف می‌کرد که پسر بزرگ‌شان آن‌قدر شیطنت می‌کرد و بازیگوش بود که یکی دو نفر از مردان فامیل در ابتدای ازدواج خودشان وازکتومی کردند و قید بچه‌دار شدن را زدند! می‌دانم که باور نمی‌کنید اما واقعیت است. بسیاری از افراد تجربه‌های ناخوشایندی از داشتن فرزند دارند که به رغم توافق پیش از ازدواج، از بچه‌دار شدن سرباز می‌زنند. حال اگر واقعا یکی از همسران نخواهد فرزندی داشته باشد، چه می‌شود و چگونه باید با این اختلاف‌نظر برخورد کرد؟ می خواهیم در گفتگویی با دکتر پروین ناظمی، مشاور و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی، در این باره بیشتر بدانیم ...

 

ما ایرانی‌ها از داشتن فرزند لذت می‌بریم، آیا همسرانی هم وجود دارند که یک یا هر دوی‌ آنها نخواهند فرزندی داشته باشند؟

 

براساس تجربه و مراجعه‌کنندگان خودم، خیلی کم است اما به هر حال بعضی افراد وجود دارند.

 

چرا برخی از همسران نمی‌خواهند فرزند داشته باشند؟

 

ببینید، علت عمده این خواسته برمی‌گردد به تجربه ناخوشایند. یعنی از زمان کودکی خود تجربه بدی دارند، سختی کشیده‌اند، اختلاف والدین را دیده‌اند، در فقر بزرگ شده‌اند و حالا نمی‌خواهند موجود دیگری به دنیا‌ آورند که احتمالا او هم همان سختی‌ها را بکشد.

 

پس اگر به این علت باشد، موضوع بچه‌دار نشدن احتمالا در خانواده‌هایی است که علاوه بر تجربه‌های ناخوشایند دوران کودکی، هم‌اکنون هم در وضعیت نامناسب اقتصادی و اجتماعی به سر می‌برند؟

 

بله، معمولا همین‌طور است. در غیر این صورت پدر و مادری که در شرایط مطلوب زندگی به سر می‌برند، این تجربه ناخوشایند را به فرزند خود تعمیم نمی‌دهند البته حتی دیده شده که مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها که سختی بزرگ کردن فرزند را کشیده‌اند، به فرزندان خود سفارش می‌کنند که بچه‌دار نشوند و البته این توصیه خیلی تندروی محسوب می‌شود و بسیاری از افراد از اعماق قلبشان می‌خواهند از نسل خود فرزندی داشته باشند اما مشکلات تربیت و هدایت او موجب می‌شود به طور موقت از این فکرها نکنند.

 

علت‌های دیگر چه‌طور؟ اگر تجربه کودکی خودشان نیز نامناسب نباشد؟

 

بسیاری از افراد ممکن است از نظر شرایط مالی در مضیقه باشند و به این علت نخواهند فرد سومی را وارد زندگی خود کنند که حتی من زوجی را می‌شناختم که پس از 18 سال بچه‌دار شدند.

 

هجده سال؟! زیاد نیست؟ بعدا مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود؟ بچه‌دار نمی‌شدند، بهتر نبود؟

 

بله، هجده سال زیاد است و بعدا در زمینه تربیت و ارتباط با فرزندشان مشکلی ایجاد می‌شود و به همین علت بهتر است تصمیم‌گیری در این مورد، زودتر انجام بگیرد اما نمی‌توان گفت بهتر است بچه‌دار نمی‌شدند چون تمایل زیاد برای داشتن فرزند در هر سنی وجود دارد و به علت مسایل پزشکی هم که شده بهتر است بچه‌دار شوند.

 

گفتید مسایل پزشکی. آیا به افرادی که نمی‌‌خواهند بچه‌دار شوند، یک یا هر دو زوج، می‌گویند که برای مثال احتمال ابتلا به سرطان‌پستان و رحم با نبود بارداری و شیردهی افزایش می‌یابد؟ یا اینکه از نظر عاطفی به ویژه در دوران میانسالی و سالمندی دچار مشکل می‌شوند؟

 

چرا اتفاقا یکی از روش‌های ایجاد انگیزه در افرادی که تمایلی به داشتن فرزند ندارند اما همسرشان می‌خواهد فرزند داشته باشد همین است که عوارض بچه نداشتن را البته در کنار مسوولیت‌های داشتن فرزند به همسران گوشزد کنیم تا خودشان بتوانند انتخاب کنند. در حقیقت برای داشتن یا نداشتن فرزند باید آگاهی وجود داشته باشد.

 

اطرافیان چه قدر در تصمیم‌گیری برای فرزند‌دار شدن همسران موثرند؟

 

تاثیر زیادی دارند. به این صورت که اگر از بارداری و زایمان و بچه‌دار شدن و تربیت و نگهداری او خاطره بدی داشته باشند و برای همسران جوان تعریف کنند، به‌طور مسلم یک یا هر دوی آنها منصرف می‌شوند و اگر حتی کسی فرزند دوقلو داشته باشد اما شیرینی فرزند داشتن را به تلخی شب‌ زنده‌داری و دل‌نگرانی والدین برای سلامت بچه‌ها ترجیح دهد، موجب تصمیم گرفتن برای بچه‌دار شدن شود. در هر صورت ممکن است اشتباهی در شناخت همسران نسبت به موضوع فرزند داشتن وجود داشته باشد که باید دیدگاه و شناخت آنان اصلاح شود. نه بی‌جهت آنان را تشویق به بچه‌دار شدن کرد و نه آنان را از این کار منع کرد. باید سختی‌ها و شیرینی‌ها را نشان داد تا خود انتخاب کنند. برای مثال اگر از زایمان می‌ترسد، روش‌های گوناگون زایمان را برای او توضیح می‌دهیم و آنها را با این روش‌ها آشنا می‌کنیم یا برای مثال حس مسوولیت‌‌پذیری را در آنان افزایش می‌دهیم و مانند اینها.

 

در زمینه بچه‌دار شدن، آسیب‌شناسی خانوادگی هم وجود دارد؟

 

به‌طور قطع همین‌طور است. در بسیاری از موارد، پدر و مادر عروس بر این باورند که با بچه‌دار شدن فرزندشان پایه زندگی محکم می‌شود و ورود فرزند موجب می‌شود که مرد پایبند زندگی شود و وقتی مردان به این موضوع پی می‌‌برند، به علت نبود اطمينان، تن به داشتن فرزند نمي‌دهند چون مي‌ترسند همسرشان فقط براي اينکه جاي پاي خود را در زندگي محکم کند، مي‌خواهد فرزند داشته باشد.

 

البته مردان بيشتر فرزند مي‌خواهند.

 

بله، درست است اما وقتي اطمينان به موفقيت زندگي مشترک وجود نداشته باشد، به هر حال نگراني‌ها باعث مي‌شود داشتن فرزند به تعويق بيفتد.

 

و درنهايت اين افراد بايد چه کار کنند؟

 

به هر حال وقتي زندگي شروع مي‌شود، مي‌توان با مشاوره‌هاي پس از ازدواج پايه خانواده را مستحکم کرد نه با بچه‌دار شدن و تهديد مرد خانه به اينکه بچه‌ها را مي‌اندازم سرت و مي‌روم تا خانم به زندگي پايبند شود و وقتي با تجزيه و تحليل سوءتفاهمات به وجود آمده برطرف و راه‌حل پيدا شد و اطمينان به زندگي مشترک به وجود آمد، مي‌توان به داشتن فرزند هم اميدوار بود.

 

راستي براي افرادي که از شيطنت بچه‌ها مي‌ترسند و نمي‌خواهند بچه‌دار شوند، چه توصيه‌اي داريد؟

بايد به اين افراد گفت، چرا زندگي را يک بعدي مي‌بينيد؟ آيا شما و برادر و خواهرتان يکي هستيد؟ چرا به بچه‌هاي آرام‌تر و مؤدب‌تر و ... نگاه نمي‌کنيد؟ ضمن اينکه بازيگوش بودن، نشانه ناموفق و بي‌ادب بودن نيست و آرام بودن هم نشانه سلامت نيست اما بايد بدانيم که هر پدر و مادري شيوه تربيت خود را دارند و مي‌توانند فرزندي آرام و تر و تميز و مرتب داشته باشند
+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیستم آبان 1387 و ساعت 14:38 |

با وزیدن اولین باد سرد سیستم ایمنی بدن آماده می‌شود تا با سرماخوردگی مقابله کند اما سرما با خود افسردگی را هم به دنبال می‌آورد و همین افسردگی قدرت دفاعی بدن را کاهش می‌دهد ...

 

برای آنکه بدنتان را در برابر هر نوع بیماری در فصل زمستان مصون نگاه دارید به این هفت توصیه عمل کنید:

 

1  میوه و سبزی فراموش نشود. انتخاب یک رژیم غذایی سالم، متنوع و متعادل بهترین راه برای قوی نگاه داشتن سیستم ایمنی بدن است. طی فصل‌های سرد سال خوردن میوه و انواع سبزی را فراموش نکنید حتی می‌توانید برخی سبزی‌ها مانند هویج و کلم سوپ نیز درست کنید.

 

2  خوب بخوابید. برای سالم بودن باید به اندازه کافی خوابید. در فصل سرد بهتر است شب‌ها زودتر بخوابید تا صبح سرحال‌تر باشید.

 

3   به اندازه لباس بپوشید. اغلب با وزش اولین باد سرد تا می‌توانیم لباس می‌پوشیم تا خود را گرم نگه داریم اما کارشناسان معتقدند که باید به اندازه و درست لباس پوشید. در رابطه با گرم کردن بیش از حد خانه یا اتاق کار نیز دقت کنید زیرا گرمای بیش از حد هم رخوت می‌آورد و هم می‌تواند سبب بیمار شدن شما در صورت خروج از محل شود.

 

4  به قوانین زمستان احترام بگذارید. برای آنکه ویروس آنفلوآنزا به سراغتان نیاید مرتب دستان خود را پیش از غذا خوردن و پس از رفتن به دست‌شویی، یا دست دادن به دیگران بشویید. هر بار که آب بینی‌تان را می‌گیرید، دستمال آلوده را درون سطل آشغال بیندازید.

 

5   به طور مرتب ورزش کنید. یک فعالیت مرتب بدنی سیستم ایمنی را تقویت کرده و در ضمن می‌توانید با شرایط استرس‌زا بهتر مقابله کنید.

 

6  مراقب پوست‌تان باشید. سرما سبب خشک شدن پوست می‌شود. همیشه از کرم‌های مرطوب‌کننده به ویژه کرم بچه یا روغن بچه استفاده کنید.

7   در صورت لزوم واکسن آنفلوآنزا بزنید. در صورتی که سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است حتما واکسن آنفلوآنزا را از یاد نبرید. در صورتی که سن شما بالای 65 سال است یا دچار نوعی بیماری طولانی‌مدت شده‌اید حتما این واکسن را بزنید. تزریق آن از دو ماهگی به بعد برای تمامی افراد آزاد است
+ نوشته شده توسط بهار در دوشنبه بیستم آبان 1387 و ساعت 14:32 |